E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
4 C
Tirana

BE-ja ia ‘kthen shpinën’ Kurtit, Thaçin e fton në Samitin e Zagrebit

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Komisioni i Sigurisë i jep goditjen e fortë Metës

Pas debateve të shumta, me shumicë të votave sot në Komisionin e Sigurisë është rrëzuar dekreti i kreut të shtetit, Ilir Meta, për kthim...

Kryeministri në dorëheqje krenohej se kishte mbështetjen e evropianëve për veprimet e tij, ndërsa kishte dalë kundër Shteteve të Bashkuara të Amerikës, sidomos kur flitej për dialogun. Mirëpo, duket se romanca e Kurtit me Bashkimin Evropian po vjen drejt fundit.

Këtë e dëshmon edhe mungesa e ftesës për të marrë pjesë edhe Kurti si folës në Samitin e Zagrebit, që do të mbahet nesër përmes një video linku. Pjesa dërrmuese e shteteve të rajonit në këtë samit do të përfaqësohen nga kryeministrat e vendeve përkatëse, ndërsa një gjë e tillë nuk do të ndodhë me Kosovën.

Zagrebi si bartës i presidencës së BE-së ka ftuar presidentin Thaçi për të marrë pjesë në këtë samit.

Një gjë e tillë tashmë është e konfirmuar në agjendën, e cila është bërë publike në kanalet zyrtare.

Burime të Lajmi.net brenda Ministrisë së Punëve të Jashtme konfirmojnë se ministri Konjufca dhe këshilltarët e Kurtit kanë bërë presion të vazhdueshëm tek organizatorët për t’ia siguruar ftesën edhe kryeministrit në dorëheqje, mirëpo kjo tentativë u kishte rezultuar e pasuksesshme.

Me qëndrimet radikale dhe veprimet antikushtetuese, Kurti duket se arriti t’i largojë nga vetja edhe aleatët e vetëm që i kishin mbetur, pas konfrontimit me SHBA-në.

Po ashtu, një sinjal tjetër për këtë erdhi edhe nga raportuesi për Kosovën në Këshillin e Evropës, Peter Beyer, i cili ka folur për zhvillimet në Kosovë. Beyer ka bërë të qartë kërkesën që të respektohet Kushtetuta dhe të veprohet në interes të qytetarëve, duke aluduar në veprimet antikushtetuese të Qeverisë Kurti.

Lexo edhe :   Zyrtare/BE nuk hap negociatat me Shqipërinë

“Unë kërkoj nga ata që kanë përgjegjësi politike në Kosovë, edhe në gjyqësor, që të veprojnë ekskluzivisht në interesin e qytetarëve të tyre dhe në përputhje me Kushtetutën e Kosovës. I besoj çdokujt në Prishtinë që udhëzohet përmes sundimit të ligjit dhe siguron proporcionalitet në raport me të gjitha masat e nevojshme për përballjen e pandemisë aktuale dhe krizës politike, gjithmonë në pajtim me sigurimin e standardeve të Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut, që është pjesë e sistemit ligjor vendor”, ka deklaruar Beyer.

Lexo edhe :   Përmirësohet situata në Kosovë/521 raste të reja dhe 10 humbje jete

Në pak ditë të qeverisjes së saj, Qeveria Kurti ka shkelur dy herë Kushtetutën e Kosovës mu në pikat që kanë të bëjnë me të drejtat e njeriut të garantuara me Konventat Ndërkombëtare që iu referohet edhe Kushtetuta e Kosovës. Por, Qeveria Kurti ka cenuar edhe rendin parlamentar, duke tentuar të kufizojë punën e deputetëve, siç ishte rasti i deputetit Pacolli, madje duke e kërcënuar edhe me arrestime dhe ka refuzuar rolin e Kuvendit në vënien e masave për të parandaluar pandeminë që shkakton COVID-19. /Lajmi.net

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions League/ Inter fiton mes drithërimash në Gjermani, avancon Liverpul

Përfundojnë ndeshjet e raundit të 5 të UEFA Champions League. Vëmendja më e madhe ishte në Gjermani në përballjen Borusia Mynshenglabah-Interit. Zikaltërit e Kontes, arritën...

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

“Je i shpifur”/ Gjekmarkaj kapet me Frrok Çupin: Flet si njeri i Neandertalit

Analistët Agron Gjekmarkaj dhe Frrok Çupi, janë përfshirë në një debat mbrëmjen e sotme, në studion e “Open”. Ndërsa po diskutohej rreth integrimit dhe kushteve...

Mësimi online, Kushi: Klasa 1-5 dhe maturat do të vazhdojnë në shkolla

Ministrja e Arsimit Evis Kushi ka shpjeguar se si do të vazhdojë mësimi në shkollat shqiptare në situatën e pandemisë. Në një lidhje në emisionin...

Sonda kineze zbret në Hënë për të mbledhur mostra

Kina thotë se misioni i saj pa pilot në hënë që synon mbledhjen e mostrave të shkëmbinjve dhe pluhurit për t'u rikthyer më pas...