E mërkurë, 27 Janar, 2021
1 C
Tirana

Ballkani Perëndimor i ‘mbërthyer’ nga koronavirusi, qindra raste dhe dhjetëra viktima

Autoritetet në Serbi njoftuan të premten se në 24 orët e fundit kanë regjistruar 11 viktima nga koronavirusi. Me këtë shifër, numri i përgjithshëm i të vdekurve në Serbi nga sëmundja COVID-19, që e shkakton koronavirusi, arrin në 298. Në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë thuhet po ashtu se autoritetet kanë identifikuar 309 raste të reja pozitive nga mostrat e testuara në 24 orët e fundit.

Nga fillimi i epidemisë në Serbi, në mes të marsit, 15,504 persona janë infektuar me koronavirus. Në Maqedoninë e Veriut, ndërkaq, të premten u raportua për shtatë viktima të tjera nga koronavirusi dhe 165 raste të reja. Maqedonia e Veriut në total ka regjistruar 328 të vdekur nga COVID-19 dhe 6,787 raste pozitive.

Prej këtyre të fundit, 3,583 janë aktive. Në Shqipëri, Ministria e Shëndetësisë deklaroi të premten se edhe tre persona kanë humbur jetën në këtë vend, si pasojë e koronavirusit. Në komunikatën për media po ashtu thuhet se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 90 raste të reja.

Shqipëria ka konfirmuar gjithsej 2,752 raste me koronavirus, prej të cilave 72 kanë humbur jetën. Mali i Zi po ashtu raportoi të premten për 47 raste të reja. Ky vend, i cili në maj ka shpallur fundin e situatës epidemiologjike, ka regjistruar qysh në mes të qershorit 339 raste pozitive – prej tyre katër kanë humbur jetën.

Në Kosovë, numri i përgjithshëm i të infektuarve me koronavirus është 3,064. Prej tyre, 55 pacientë kanë vdekur dhe 1,707 janë shëruar. Shifrat për 24-orëshin e fundit në Kosovë priten më vonë. /REL

Lexo edhe :   Rritet numri i viktimave nga Co*id-19 në Kosovë, mes tyre edhe një 29-vjeçar
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...