Avokati i mjekut Prifti: Nuk është i detyruar që të deklarojë pasurinë

Henrik Ligori, avokati i mjekut kardiolog të QSUT-së, Edvin Prifti,  ka deklaruar se do të apelojë vendimin e gjykatës në lidhje me lënien në arrest të mjekut, pas shumës së madhe të parave të gjetura në banesë.

Sipas tij, fakti që mjeku i ka mbajtur paratë në shtëpi nuk është një vepër penale, dhe se ai nuk është një person të cilin ligji e detyron që të tregojë pasurinë.

”Paratë ishin të justifikuara, gjykata nuk donte që ta merrte parasysh. Pa pasur një hetim për këtë çështje, për një bisedë mes disa personave. Nuk ka asnjë fakt, ka vetëm një dëshirë të një personi të caktuar për të dhënë lekë. Fakti që mbahen në shtëpi, nuk është një vepër penale. Z.Prifti nuk është një person të cilin ligji e detyron që të tregojë pasurinë. SPAK mund të shtojë edhe veprën penale të vrasjes, ku janë këto para të pastruara?! Nëse prokuroria ngre hipotezën se këto para do ti pastronte, ngre akuzën, por nuk ka asnjë provë. Ne do të ndjekim rrugët ligjore, do ta apelojmë.’’, tha Ligori.

Gjykata kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, (GJKKO) vendosi masën e sigurisë ‘Arrest me burg” për mjekun kardiolog të QSUT-së, Edvin Priftin.

Për çfarë akuzohet Edvin Prifti

Hetimet ndaj tij nisën bazuar në përgjimet e sekretares së Gjykatës së Krujës, të cilat kishin nisur për lirimin e të dënuarve por që kanë zbuluar për Prokurorinë e Posaçme edhe korrupsionin në shëndetësi.

Nga përgjimet, ka rezultuar se sekretarja e Gjykatës, Manuela Mallkuçi, i ka dhënë para kirurgut Edvin Prifti, me qëllim që ky i fundit të bënte operacion nënën e saj.

Lexo edhe :   SPAK rekurs vendimit të Gjykatës së Posaçme të Apelit për mjekun Prifti

Në këtë skemë të kundraligjshme, sipas Prokurorisë së Posaçme janë përfshirë dhe Trendafile Frangu dhe Migena Skenderi, infermiere të QSUT-së.

Kontrolli i kryer pasditen e të enjtes, 11 shkurt në banesën e tij zbuluan 250 mijë euro dhe 16 milionë lekë në zyrën dhe banesën e kardiologut të njohur.