E hënë, 23 Nëntor, 2020
8 C
Tirana

(Video+Foto)/Asfiksimi i gjimnazistëve në Shupenzë, reagon ministria: Ja sa nxënës janë prekur

Më të lexuarat

Rritja e rasteve/ Sot hapet spitali Covid 3, brenda javës edhe Covid 4

Pas ankesave të shumta për ezaurimin e kapaciteteve në spitalet Covid, qeveria duket se po bën lëvizjen e radhës. Burime bëjnë me dije se...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

FOTO/ Tirana një “betoniere” e madhe, 10 kulla në ndërtim e sipër

Edhe pse vendi ndodhet në krizë ekonomike për shkak të tërmetit të 26 nëntorit dhe pandemisë Covid-19, Tirana vijon të ketë një bum ndërtimesh. Këtij...

Komiteti Teknik del me vendimin e fundit për universitetet

Zv.Ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, zbuloi vendimin më të fundit që është marrë për universitetet. Në një konferencë për mediat, ajo tha se mësimi...

Kaos në spital/ Mjeku thirrje qeverisë: Zgjohuni nga gjumi, hapni Covid 4

Situata paraqitet e rënduar në vendin tonë sa i përket pandemisë nga koronavirusi. Mjeku i Urgjencës i ‘Shefqet Ndroqit’, ose Covid2, Dritan Koçiaj ka ngritur...

Pamje të rënda/‘Luftë’ mes grupeve mafioze, 29-vjeçarin e vrasin me shkopinj

Disa pamje të rënda janë bërë virale në rrjet, ndërsa dëshmojnë dhunën makabre të disa personave, ku me shkopinj në duar qëllojnë pa pikë...

“Njerëzit do vdesin”, sizmologu grek parashikon një tërmet të fuqishëm

Në 30 tetor, një tërmet i fuqishëm goditi Detin Egje midis bregdetit turk dhe ishullit grek të Samos, duke shkaktuar një bilanc tragjik. Po...

Italia jep alarmin për ‘bombën e ujit’/Ekspertët: Mos dilni nga shtëpia (VIDEO)

Autoritetet në Itali kanë dhënë alarmin për shkak të së ashtëquajturës “bombë e ujit”, që ka sjellë një përkeqësim të menjëhershëm të kushteve atmosferike. Për...

“Ka planifikuar që të japë dorëheqjen”, zbulohet pasardhësi i Vladimir Putin

Kritiku i njohur i Vladimir Putin, ka nxjerrë disa të pathëna të cilat e nxjerrin zbuluar lidhur me lëvizjet e tij. Valerey Solovei ka...

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka reaguar pas asfiksimit nga gazi te gjimnazisteve në gjimnazin e Shupenzës.

Siç bëhet me dije në njoftim për shtyp, ministria thuhet se: “po ndjek nga afër situatën në Bulqizë, ku rreth 30 nxënës të shkollës së mesme të Shupenzës kanë shfaqur probleme shëndetësore si pasojë e vendosjes në punë të kaldajës në shkollën e mesme të Shupenzës”.

“Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka marrë të gjitha masat për shërbimin mjekësor në spitalet e Bulqizës dhe të Peshkopisë të 27 nxënësve, 15 prej të cilëve po marrin trajtimin e duhur mjekësor në spitalin e Bulqizës dhe 12 po transportohen aktualisht në spitalin e Peshkopisë. Qendra Shëndetësore Shupenzë ka dhënë ndihmën e parë për të gjithë nxënësit dhe po vazhdon të japë shërbim në vijim të paraqitjes së rasteve të reja.

Gjendja e të gjithë nxënësve që aktualisht po trajtohen në spitale është nën kontroll dhe nën monitorim të vazhdueshëm mjekësor.  Ministrja e Shëndetësisë  dhe Mbrojtjes Sociale, znj. Ogerta Manastirliu po ndjek nga afër situatën në komunikim të vazhdueshëm me strukturat shëndetësore në terren dhe ka ngritur Task-Forcën e Emergjencës me mjek të specializuar për këtë ngjarje. Gjithashtu Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka vënë në dispozicion Njësinë e Helikopterëve në rast se do të jetë e nevojshme transporti për mjekim më të specializuar në Tiranë”, thuhet ne njoftim.

(Video+Foto)/Rrjedhje gazi në gjimnazin e Shupenzës, policia jep detaje

Disa nxënës janë asfiksuar në shkollën e mesme “Rifat Manjani” në Bulqizë pasi ka pasur rrjedhje gazi.  Ngjarja raportohet nga fshati Shupenze. Thuhet se 10 nxenës janë dërguar në spitalin rajonal.

Lexo edhe :   Rritja e rasteve/ Sot hapet spitali Covid 3, brenda javës edhe Covid 4

Policia ka mbërritur në vendin e ngjarjes dhe ka nisur hetimet. Burimet thanë se ngjarja ka ndodhur teksa po provohej sistemi i ngrohjes në shkollë. BW, raporton se shumë nxënës dhe stafi akagemik janë paraqitur në spital dhe dhimje koke, të vjedha dhe temperaturë. Ndërsa ende nuk dihen të dhëna të sakta për gjendjen e tyre shëndetësore. 

Lexo edhe :   Rritja e rasteve/ Sot hapet spitali Covid 3, brenda javës edhe Covid 4

Informacion paraprak nga Policia:

Rreth orës 10.40,  specialistët e postës së policisë Shupenzë, kanë marrë informacion se disa nxënës shkolle kanë shkuar për të marrë ndihmë mjekësore në qendrën spitalore në Shupenzë.

Menjëherë kanë shkuar në ambjentet e qendrës spitalore ku nga veprimet paraprake të kryera ka rezultuar se :

Në një shkollë të mesme në qendër Shupenzë, janë ndezuar kaldajat me lëndë drusore për ngrohjen e ambjentit, dhe në momentin e ndezjes oxhaku i shkollës ka qenë i bllokuar dhe për pasojë  tymi është shpërndarë në ambjentet e brendshme të shkollës duke shkaktuar ndotje të ambjentit.

Për pasojë janë asfiksuar dhe ndjerë keq nga ana shëndetësore disa nga nxënësit  e kësaj shkolle, ku  16 prej tyre të moshave 16-18 vjeç, po transportohen për ndihmë më të specializuar drejt spitalit të Bulqizës,  jashtë rrezikut për jetën.

Grupi hetimor vijon hetimet për zbardhjen e kësaj ngjarje.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Macron po u bën myslimanëve, atë që nazistët u bënë hebrenjve

Ministrja e Pakistanit për të Drejtat e Njeriut, ka akuzuar presidentin francez, Emmanuel Macron për trajtimin e popullsisë myslimane të vendit të tij, duke...

Punonjësit e doganës greke në grevë urie, mbyllet pika kufitare e Kakavijës

Drejtoria e Përgjithshme e Doganave, ka njoftuar se pika doganore e Kakavijës do të jetë e mbyllur për 24 orë. Shkak për këtë, është bërë...

Heshtja e Kullës së Sahatit dhe shoqëria e pacivilizuar

Nga: Ilir Demalia Tashmë Tirana po groposet në çdo objekt që lidhet me trashëgiminë e saj historike-kulturore si identitet, jo vetëm i Tiranës si kryeqytet,...

Britania i kthehet lirisë, por Boris Johnson lajmëron masa të reja

Boris Johnson ka konfirmuar se bllokimi i dytë kombëtar në Britani do të përfundojë më 2 dhjetor. Kryeministri britanik hoqi bllokimin e dytë, duke...

U rikthye në garë për Kushtetuesen, KED skualifikon përsëri Eugen Papandilen

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi shqyrtoi në mbledhjen e sotme verifikimin e kandidaturave për vendet vakante të shpallura nga Presidenti dhe Kuvendi për Gjykatën...