E hënë, 26 Tetor, 2020
14 C
Tirana

Arrestimi për llogari të Hagës i kreut të OVL-UÇK-së/ Shkëlqim Hajdari: Janë zhvillime delikate, ka elementë show

Më të lexuarat

Ish-kryebashkiaku i Lezhës: Si e refuzova ofertën joshëse për inceneratorët

Ish-kryetari i Bashkisë së Lezhës, Viktor Tushaj shprehet kundër qasjes së qeverisë shqiptare për të zgjidhur problemin e mbetjeve përmes inceneratorëve. Ai solli përvojën e...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Vdes njeriu më i pasur në Korenë e Jugut, lideri i Samsung

Lideri i kompanisë Samsung, Lee Kun-Hee ka humbur jetën në moshën 78 vjeçare. Ai është personi që ka transformuar biznesin e vogël të themeluar nga...

Video bëhet virale/Kamerat kapin momentin kur Melania i shtyn dorën Presidentit

Tashmë publiku duket se është mësuar me momentet e sikletshme ndërmjet Donald Trump dhe Melania Trump. Të shumta kanë qenë rastet kur Zonja e Parë...

Prangosen dy persona në Rinas, tentuan të korruptonin punonjësin e Rinasit

Dy shqiptarë janë nisur drejt Rinasit dhe kanë tentuar që të korruptojnë punonjësit, por nuk ia ka dalë mbanë. Një prej tyre i ka dhënë...

Dy ditë më parë u vu në pranga kreu i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK në Kosovë, Hysni Gucati. Njësia speciale e EULEX ka kryer një aksion të befasishëm në ambientet e Organizatës së Veteranëve të Luftës. Lidhur me këto zhvillime mjaft të forta në Kosovë, konstitucionalisti Shkëlqim Hajdari, tha se aty kishte edhe elementë show. Ai deklaroi se zhvillimet në Kosovë janë delikate, ndërsa analizoi çfarë ka në thelb kjo çështje.

“Zhvillimet në Kosovë janë delikate. Kanë disa muaj që kanë dalë në sipërfaqe, që në momentin kur tre ditë para realizimit të vizitës së presidentit Thaçi në SHBA, u bë publike hetimi i tij dhe ka vazhduar edhe me emra të tjerë që janë bërë publik në media, që janë ish-drejtues të UÇK, për të finalizuar në aksionin para 48 orëve ku u arresuan dhe u dërguan në Hagë kryetari i shoqatës së UÇK dhe ndihmësi i tij.

Po të shikosh deklarimet e prokurorëve dhe EULEX, ato kanë vepruar në këtë formë, sepse kanë prova, sepse zotërinjtë po merem me prishje provash. Po meren me shantazh ndaj dëshmitarëve. Për mendimin tim si prokuror, nëse i kanë të provuar, s’ke rrugë tjetër të përdorësh me këto subjekte penale. Ajo është çështje organizative. Mund të ishte bërë në një formë me racionale jo shumë e bujshme, sepse njerëzit aty ishin. Ka elementë show? Sigurisht ka elementë show, për të mos menduar se ato mund të kishin informacione të tjerë. Nuk mund të japësh definicione nga jashtë kur nuk e di procesin. Gjeja e mirë që po ndodh në Kosovë, si faktor politik i Kosovës si faktori euroatlantik, BE, SHBA, po ndajnë me thikë hetimin e disa zyrtarëve të UÇK, me luftën e drejtë që ka bërë populli shqiptar në Kosovë”, tha ai.

Lexo edhe :   “Task Forca zbret në terren”, Rama zbulon çfarë po ndodh në rrugët e Tiranës
Lexo edhe :   Mitsotakis: E drejta e Greqisë për t’u zgjeruar me 12 milje nuk diskutohet

Policë të armatosur të EULEX-it bastisën Organizatën e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, dhe arrestuan kreun e saj, pasi ai i bëri thirrje mediave të publikonin dosjet e rrjedhura nga Gjykata Speciale në Hagë.

Arrestimi i Gucatit vjen në mes të polemikave të vazhdueshme pasi Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, pretendoi se ka marrë në mënyrë anonime një sasi të madhe dokumentesh të rrjedhura nga prokurorët e Hagës këtë muaj.

Gucati i ka bërë thirrje mediave në Kosovë të publikojnë dokumentet, pa zbuluar emrat e dëshmitarëve.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Do luajë ndaj Barcelonës në Champions? Ja çfarë ka bërë Ronaldo

Kristiano Ronaldo postoi  një foto në “Instagram” ku festonte: “Siiiii”. Për juventinët u duk sikur portugezi kishte marrë përgjigjen e tamponit negativ, pas infektimit me...

Paqartësi për vaksinën e Coronës

Vaksinë për Coronën që këtë vit? Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn e uli euforinë. Edhe nëse ka një vaksinë në fillim të vitit...

Biden: Trump mund të rizgjidhet president i SHBA-ve

Kandidati demokrat për president në SHBA, Joe Biden thotë se presidenti Donald Trump ende mund të fitojë zgjedhjet e vitit 2020. Biden e thotë këtë,...

Opozita bjelloruse shpall grevë kombëtare

Opozita bjelloruse bëri thirrje për grevë kombëtare të hënën, e fundit në një seri përpjekjesh për të larguar nga pushteti udhëheqësin Alexander Lukashenko, pas...

Mund ta fusin në kaos botën, çfarë nuk dini rreth stuhive diellore

Mbi 99 për qind e masës në të gjithë sistemin tonë diellor ekziston vetëm tek Dielli. Ai është mbi 100 herë më i madh...