E martë, 20 Tetor, 2020
9 C
Tirana

Beteja për Gjykatën e Lartë dhe lëvizja e Trump/ Shkëlqim Hajdari: Koha për të reflektuar nga politikanët shqiptarë

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

‘Gjobat për maskat të paligjshme’, /Meta-Ramës: Reflekto, po tremb qytetarët

Presidenti i Republikës, Ilri Meta i bën thirrje qeverisë, që të reflektojë për aktin normativ, që gjobit qytetarët të cilët nuk e mbajnë maskën...

Presidenti Donald Trump emëroi gjykatësen Amy Coney Barrett, si anëtare të Gjykatës së Lartë, për të plotësuar vendin e mbetur bosh nga vdekja e anëtares liberale të kësaj gjykate, Ruth Bader Ginsburg. Këto zhvillime në SHBA, kanë marrë vëmëndjen e konstitucionalistit Shkëlqim Hajdari, i cili në një intervistë në ‘News 24’, vlerësoi figurën e zgjedhur nga Trump.

“Me të dalë emri që presidenti Trump propozon për të zevendësuar gjyqtaren e ndjerë, liberalen, me kontribut të jashtëzakondshëm për unifikimin e të drejtës në SHBA, sepse Amerika e ka shumë të rëndësishme Gjykatën e Lartë.

Zonja që propozohet nga Trump, më bëri përshtypje që është në moshë që mund të japë kontribute të mëdha profesionale, është një grua më shumë fëmijë. Ajo është pozicionuar kundër abortit, dashuron jetën, duke e dhënë me prova. Njëri ishte më i bukur se tjetri, se duket që ishin dhe të shkolluar. Një zonjë e tillë do i bënte nder SHBA, me këto tregues njërëzor dhe profesional. Unë shpresoj shumë që kandidatura nga z. Trump të jetë e menduar mirë. Dhe gjykata e SHBA të jetë e lartë, me numër të plotë dhe duhet të votohet në Senat”, deklaroi ai.

Lexo edhe :   Nëse fiton Xho Bajden, kush do ta qeverisë SHBA-në?

Vendimi i presidentit për ta shpallur emërimin përpara zgjedhjeve të nëntorit, duke qënë në një garë e ngushtë ndaj rivalit të tij, Joe Biden, u prit menjëherë me reagime të ashpra politike në Uashington. Z. Hajdari, duke qëndruar në të njëjtën linjë, këshilloi politikanët shqiptarë që të marrin shembull.

“Polikanët shqiptarë të gjejnë kohën pasnesër në mëngjes, në orën 3 të mëngjesit të rinë pak pa gjumë dhe të shikojnë debatin ndërmjet presidentit Trump dhe Biden, dhe të garantojnë zgjedhësit se kanë reflektuar”, përfundoi z. Hajdari.

Lexo edhe :   "Njerëzit janë lodhur duke dëgjuar këta idiotë”, Trump shkarkon Anthony Faucin

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Më qëlluan me pistoletë”, zbardhet telefonata që alarmoi Policinë e Vlorës

Një 27-vjeçar ka denoncuar në Komisariatin e Policisë së Vlorës, së një person ka dashur ta vrasë. Shënjestra ka qënë shtetasi me inicialet M.F....

Nga nesër kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, njoftoi se nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe tek ish sheshi...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sërish izolim?/ Rreth 19 mijë mësues janë trajnuar për mësimin online

Për ti paraprirë çdo situate lidhur me pandeminë, janë marrë masat edhe për trajnimin e mësueve për mësimin online. Shumë mësues kanë rezultuar të...

Familja i jep fund kërkimit për biznesmenin Remzi Hoxha

Familja e Remzi Hoxhës ka bërë të ditur se do t’i jap fund kërkimit të eshtrave të tij. Me rastin e 25-vjetorit të rrëmbimit...