E diel, 20 Shtator, 2020
26 C
Tirana

Arbër Hajdari: Gati infrastruktura për ndërtimin dhe rindërtimin e banesave

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Vrau me thikë në zemër 33-vjeçarin pasi u zunë për rrugën, arrestohet autori i dyshuar në Durrës

Policia e Durrësit ka arrestuar autorin e dyshuar të ngjarjes së djeshme ku ndërroi jetë 33-vjeçari, Idajet Dulla. Ai është shtetasi Arbër Kote, 26-vjeç,...

U kap me armë në makinë, Fjolla Morina pranon autorësinë: Kisha harruar të ndërroja çantën

Këngëtarja Fjolla Morina, ka pranuar autorësinë e armës për të cilën u arrestua ditën e djeshme në doganën e Morinës në Kukës. Ajo ka...

Sot është mbajtur mbledhja e dytë e Komitetit Kombëtar të Rindërtimit, lidhur me pasojat e rënda që shkaktoi tërmeti i mëngjesit të 26 nëntorit.

Gjatë fjalës së tij në këtë mbledhje, drejtuesi i fondacionit “Fundjavë Ndryshe”, Arbër Hajdari u tregua i gatshëm për të filluar me restaurimin e banesave, pasi rezulton që numri i objekteve që kanë nevojë për ndërhyrje është tepër i lartë.

Në mënyrë për të mos humbur kohë, Hajdari theksoi se është e rëndësishme të mobilizohen e të koordinohen sa më shpejt të jetë e munduar, pasi infrastruktura është gati.

“Kemi propozuar dy ide për këtë projekt. I pari është që ne jemi gati për të nisur restaurimin aty ku është nevoja, sepse nga verifikimet që kemi bërë në terren ka rezultuar që ka një numër të madh banorësh që kanë dalë nga shtëpitë e tyre për tre krisje muri. Është një numër i madh banesash që kanë nevojë për restaurim.

Kemi nevojë që të koordinohemi, siç tha edhe z. Arben Ahmetaj për pjesën e inxhinierëve që çdo gjë të bëhet sipas rregullit.

E kemi pothuajse infrastrukturën gati për të nisur me restaurimin, deklaroi Hajdari.

Po ashtu, ai sugjeroi që të merret në konsideratë edhe projekti i banesave me përbërje betopani, material që i reziston lëkundjeve sizmike. Ndërsa apeloi edhe njëherë që restaurimi të nisë sa më shpejt. Sepse, sipas tij, nuk është e denjë që qytetarët, banesat e të cilëve kanë pësuar krisje a dëme që mund të riparohen, të qëndrojnë për një kohë të gjatë në hotele. Por të rikthehen në shtëpitë e tyre.

“Gjithashtu edhe projekti që ju përmendet i banesave me përbërje betopani dhe druri, është realisht një projekt që mund të na ndihmojë, por edhe të kalojë njerëzit larg betonit, tullës dhe llaçit.

Ajo që sugjeroj është që të koordinohemi dhe sa më shpejt të nisim restaurimin e banesave sepse është gjynah që njerëzit të rrinë nëpër hotele kur kanë dëmtim të pjesshme në banesa.

Për pjesën e rindërtimit, ato shtëpia që nuk bëhen më, unë mendoj që duhet të fusim në lojë projektin e shtëpive të betopanit, një teknologji në botën e zhvilluar shumë e njohur, por edhe shumë e fortë për tërmetet.

Kemi në koncept vetëm betonin, por ka teknologji që janë shumë herë më të mira. Duhet të sjellim edhe disa shembuj në Shqipëri që t’ia prezantojmë këtë gjë njerëzve. Atje në Thumanë, Durrës, Tiranë; që të marrim edhe dakordësinë e njerëzve që do të banojnë në ato banesa”, u shpreh Arbër Hajdari.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Studimi/ Personat me syze preken më pak nga koronavirusi

Në një spital në Suizhou të Kinës, 276 pacientë ishin pranuar në një periudhë prej 47 ditësh, por vetëm 16 pacientë ishin të diagnostikuar...

Vrau 34-vjeçarin se i zuri rrugën, Arbër Kote: Më qëlloi me grushte, mbrojta veten

Arbër Kote u arrestua sot si autori i vrasjes së 34-vjeçarit Idajet Dulla, ditën e djeshme në Durrës. Mësohet se autori ka thënë se...

PD: Mësuesit po shfrytëzohen si skllevër, qeveria të marrë masa

Eksperti i Arsimit në PD Ndriçim Mehmeti, deklaroi se mësuesit po shfrytëzohen si skllevër dhe se detyrohen të punojnë me 2, 3 dhe 4...

Balla nga asambleja e PS në Belsh: Hapja e listave tashmë është fakt, humbësit të heqin dorë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste Taulant Balla ka marrë pjesë në mbledhjen e Asamblesë Socialiste të Belshit, në kuadër të takimeve organizative dhe...

“E akuzonte se ka 3-4 dashnore”, flet babai i të riut që tentoi vetëvrasjen në Fier

Lidhur me ngjarjen e djeshme ku Elton Meta ka kanosur me armë familjen e bashkëshortes së tij e më pas ka tentuar të vetëvritet...