E enjte, 16 Shtator, 2021
32.5 C
Tirana

Anëtari i Kryesisë paralajmëron përjashtimin e Berishës nga grupi parlamentar

Me gjasë, kjo javë do jetë vendimtare për ish-kryeministrin Sali Berisha. Ambasada e SHBA ia ka bërë të qartë Bashës, se para mbledhjes së Parlamentit ai duhet të dalë me një qëndrim publik për çështjen e Berishës. Sinjalet janë se Partia Demokratike mund ta përjashtojë ish-kryeministrin Sali Berisha nga grupi parlamentar.

Pas sekretares për të përndjekurit Jonila Godole, dje ka ardhur një deklaratë e fortë edhe nga një tjetër person që njihet si i afërt me kryedemokratin Basha. Anëtari i Kryesisë, Fitim Zekthi, i ftuar në një studio televizive, paralajmëroi se PD-ja mund ta përjashtojë Berishën nga grupi parlamentar.

“Z. Berisha ka thënë vetë që do të jetë në Parlament. Kjo nuk ka diskutim. PD nuk mund ta ndalojë futjen e Berishës në Parlament, pasi ai është një deputet i zgjedhur nga shqiptarët. Aman Partia Demokratike mund të marrë në konsideratë një vendim të saj për të mos e cilësuar atë pjesë të grupit parlamentar të Partisë Demokratike, pra ky është diskutimi. Ky është gjykimi im.

Mesa di unë, PD e ka pasur një qëndrim në lidhje me këtë çështje. Qëndrimi është ky. Z.Berisha është trashëgimia historike e Partisë Demokratike.

Është në një farë mënyrë ndërgjegjja jonë 30-vjeçare. Arritjet e PD-së janë nën shenjën e këtij njeriu. Ky njeri ka një vend të padiskutueshëm në Partinë Demokratike dhe shtetit shqiptar. PD respekton statutin dhe për përjashtimin e njerëzve. PD nuk mund ta përjashtojë nëse nuk shkelet një nga këto klauzola”, u shpreh Zekthi.

Brenda grupit të PD-së janë shtuar zërat për distancimin e partisë nga ish-lideri i saj, pas ultimatumit të SHBA-së, që Berisha të mos jetë pjesë e Parlamentit të ri. Ashtu si Godole, edhe Zekthi duket se po flasin me porosi të Bashës. /Tirana Today

Lexo edhe :   Fati i Berishës ndërroi në majin e vitit 2017, tani thjesht u jetësua
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....