E mërkurë, 8 Korrik, 2020
31 C
Tirana

Amnistia fiskale/Denaj tregon se si do të vërtetohet ligjshmëria e të ardhurave

Më të lexuarat

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Berisha publikon denoncimin/ Veliaj vendos taksë për t’u futur në Parkun e Liqenit

Hyrja për në Parkun e Liqenit të Tiranës, është bërë me pagesë. Ndonëse më herët nuk është bërë publike një gjë e tillë, qytetarët...

I sekuestrohen tri llogari bankare me vlera marramendëse, policia i nxjerr emrin ‘bosit’ nga Fieri

Pas një hetimi disamujor është bërë ekzekutimi i vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për vendosjen e konfiskimit të tri llogarive bankare...

“10 mijë euro shpërblim”, policia kërkon ndihmën e qytetarëve për një person të rrezikshëm (FOTO)

Policia e Shtetit kërkon ndihmën e qytetarëve, për të gjetur një person shumë të kërkuar. Bëhet fjalë për shtetasin Talo Çela, 49 vjeç, lindur...

Aktori i serialit ‘Sulejmani i madhërishëm’ dhunon partneren e tij (FOTO)

Edhe aktorët e serialeve kanë një jetë të trazuar, me plot të papritura. Angazhimet e tyre profesionale dhe produkti i tyre, i nxjerr më...

“U largova nga Shqipëria, do isha viktima e radhës”, ish-drejtuesi i policisë flet pa ‘doreza’

Shkëlqim Pepkolaj ka mbajtur postin e zv-drejtorit të Drejtorisë Vendore të Policisë së Elbasanit, por dhe detyra të tjera të rëndësishme në Policinë e...

Situata shqetësuese në Shqipëri/ Mësuesja infektohet gjatë provimit të maturës

Koronavirusi po shtohet me ritme të frikshme. Situata në vendin tonë po njeh trend në rritje, e po kështu edhe bilanci i viktimave është...

Ndryshimi mes trupit të gruas dhe burrit: 8 fakte që duhet t’i dini

Trupi i gruas, ndonëse mund të përshkruhet gjerësisht si i butë dhe delikat, ndodh të durojë edhe dhimbjet e paimagjinueshme të lindjes. Por kjo...

Ndalohet në Rinas me mbi 18 mijë euro. Ja ku i kishte fshehur paratë 46-vjeçarja

Një 46-vjeçare është ndaluar në Rinas, me një shumë të madhe eurosh të padeklaruara. Ajo u kap gjatë kontrollit në aeroport, teksa kishte me...

“Jep dorëheqjen, nuk izolohemi”, protesta në Beograd kundër shtetrrethimit (FOTO)

Pas masave të shtetrrethimit që lajmëroi presidenti Vuçiç, për shkak të përhapjes së koronavirusit, mbrëmjen e djeshme në Beograd nisën protestat. Mijëra qytetarë zbarkuan në...

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Anila Denaj ka folur në lidhje me amnistinë fiskale që pritet propozojë mazhoranca.

E ftuar në emisionin “Real Story” në News24, Denaj tregoi se si do të veprohet për të vërtetuar nëse burimi i të ardhurave “cash” është i ligjshëm apo jo.

Ministrja sqaroi se do të jenë disa struktura të posaçme, përfshirë edhe OFL të cilat do të merren me vërtetimin e burimeve të të ardhurave.

Sipas saj, ky draft po diskutohet edhe me disa ekspertë ndërkombëtarë.

“Që është cash- i në ekonomi jashtë sektorit bankar është fakt. Që ne të pretendojmë që nuk gjurmojmë dot burimin e këtij informacioni, ne mundemi. Nëpërmjet shumë strukturash, nga sektori bankar tek strukturat kundër pastrimit të parave.

E para duhet të vërtetojmë këtë fakt. Përpjekja për të luftuar paratë nga organizata kriminale ka filluar. Ne nuk po diskutojmë amnistinë para kësaj lufte. është OFL për të filluar më tej me institucione të tjera.
Kur të vendoset që kjo amnisti ka një afat kohe, ky afat nuk mund të jetë i gjatë dhe lançimi nuk do të jetë i vonuar. Po diskutohet me ndërkombëtarë. Do të jetë një moment final për të toleruar situata kur në të shkuarën janë realizuar në mënyrë të ligjshme ne një farë mënyre por jo 100%. Kryqëzimi i informacionit, nga struktura edhe brenda OFL të specializuara.
Nuk duhet të flasim për limite, por për burimin e të ardhurave. Mund të vërtetohet. Mënyra si do të vërtetohen, ata nga emigracioni në vendin ku do të deklarojnë është i mundshëm vërtetimi i burimit prej kryqëzimit të informacioneve”, tha ajo.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“A e do Borën?”, Donaldi më romantik se kurrë (FOTO)

Më në fund, Donaldi dhe Bora kanë vendosur që mos ti lodhin më ndjekësit, por të zyrtarizojnë lidhjen e tyre. Në llogaritë e tyre në...

Temperatura përvëluese/ Parashikimi i motit për nesër

Sot pasdite (e mërkurë, dt. 08) dhe nesër (e enjte, dt. 09) nuk priten reshje. TEMPERATURAT Nesër (e enjte, dt. 09) temperaturat minimale dhe maksimale të...

“Ritme të larta vdekjesh, shtrimesh dhe infektimesh”, çfarë shkruan Zëri i Amerikës

Në Shqipëri vazhduan edhe sot vdekjet e përditshme për shkak të koronavirusit. Edhe dy zonja 58 dhe 59 vjeç nga Tirana ndërruan jetë në...

‘Je heroina ime’, ish-deputeti socialist i bën dedikimin prekës të bijës

Namik Dokle ka bërë një postim prekës, teksa uron vajzën e tij. Vajza e Dokles feston ditëlindjen, dhe është me profesion mjeke. Dokle shkruan...

“I shtrenjti im, më thave shpirtin”, Rudina Dembacaj humb njeriun e shtrenjtë të familjes

Aktorja e njëkohësisht moderatorja Rudina Dembacaj, ka humbur të atin. Këtë lajm të hidhur e ka ndarë vetë aktorja me ndjekësit e saj në Instagram,...