E martë, 23 Shkurt, 2021
11 C
Tirana

Ambasadori i Bullgarisë: Që ditën e parë të tërmetit dhamë 100 mijë euro

Ambasadori i Bullgarisë në vendin tonë, Momtchil Stoyanov Raytchevski, foli nga Bilishti për situatën dramatike, në të cilën ndodhet Shqipëria pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit.

I pyetur nga gazetarët se cila është ndihma e qeverisë bullgare për popullin shqiptar në këto momente të vështira, ambasadori deklaroi: “Për fat të keq, do të isha i lumtur që të shikoja ndihmën bullgare për raste të tjera jo për këtë tragjedi, ku ka edhe viktima dhe njerëz që vuajnë.

Bullgaria, si dhe shtetet e tjera nga rajoni dhe BE dhe mbarë bota, reagoi në mënyrë humanitare, ne siguruam që erdhi ndihmë materiale në kuadër të mekanizmit europian për mbrojtje civile.

Më pas erdhi grupi i parë i inxhinierëve bullgarë, të cilët së bashku me kolegët e tyre, inxhinierët shqiptarë, bënë analizën e godinave. Dje erdhi ekipi i dytë, unë personalisht i kam shoqëruar deri në Durrës.

Përveç kësaj, shteti bullgar siguroi që ditën e parë të tërmetit 100 mijë euro që u dërguan në Shqipëri, përsëri përfitoj nga rasti të them që

Shqipëria nuk përjetoi vetëm këtë tërmet. Bullgaria dha ndihmën edhe për një nga shtëpitë e fundit që i kishte mbetur Korçës për t’u rindërtuar dhe kjo shtëpi është në Vidohovë”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha: Taksa e sheshtë 9%, çlirim për financat e sipërmarrjes shqiptare

''Ulja e taksës nga 15 në 9% do të jetë një çlirim i jashtëzakonshëm për financat e sipërmarrjes shqiptare. Më shumë para mbeten në...

Brataj vaksinoi shoferin personal? Urgjenca Kombëtare reagon pas akuzave

Qendra Kombëtare e Urgjencës Mjekësore ka reaguar sot pas lajmit të publikuar në rrjetet sociale për vaksinimin e një shoferi të këtij institucioni. QKUM shprehet...

Detaje të reja për vdekjen e Maradonës, hetuesit përfshijnë dhe dy të dyshuar

Në hetimin për vdekjen e Diego Armando Maradonas janë përfshirë edhe dy të dyshuar të tjerë. Ata janë Nensi Forlini, ekzekutive e kompanisë së...

Vrasja e dyfishtë për drogë në Malësi të Madhe/ Mbyllen hetimet për babë e bir

Pesë muaj nga vrasja e Vilson Çutajt dhe Klemend Pepajt në Malësi të Madhe, Prokuroria e Shkodrës ka mbyllur hetimet duke gjetur vetëm një...

Koronavirusi/ Më shumë të shëruar se të infektuar, por kurba mbetet e lartë

Kurba e koronavirusit vijon të mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 1.021 raste të reja, nga 3.258 testime të...