E diel, 29 Nëntor, 2020
17 C
Tirana

‘Amanet mushkat’, Rama ia kthen Hajdarit: Nuk ja ke haberin fare

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Infermierja pranon se gënjeu për kontrollin e Maradonës, çfarë thonë hetuesit

Diego Armando Maradona u nda nga jeta për shkak të një arresti kardiak. Shumë është aluduar për ndarjen nga jeta, dhe se sa është...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur deputetes Rudina Hajdari, e cila kërkoi nga ai tërheqjen e paketës anti-shpifje.

Rama i drejtohet Hajdarit duke i thënë se ajo nuk e ka idenë se cfarë përmban ligji, teksa thekson se nuk ka ndërmend të tërhiqet nga miratimi i tij. Kreu i qeverisë ironizon Hajdarin duke u shprehur se me fjalët e saj i kujton “liderin legjendar të partisë së vjetër”.

“Nëse do ta përmblidhja replikën me një fjali do të sillja në vëmendje avokat Spartak Ngjelës kur thotë ‘amanet mushkat’, por unë do them pak më shumë se kaq.

Së pari më nxore mallin e liderit legjendar të partisë tënde të vjetër, që qëkur e përdorte atë fjalinë ‘je i lodhur, ka ikur koha jote’. Juve jeni e freskët koha juaj nuk ka ardhur akoma, po unë nuk mendoj se kjo është mënyra për të bërë politike të re, e aq më tepër duke mos lexuar ligjin sepse nuk ia ke haberin fare të ligjit që sot do ta miratojmë me gjithë keqardhjen që nuk ta plotësoj dot dëshirën për t’u tërhequr urgjent.

Kriminelët s’kanë të drejtë të vijojnë të bëjnë krime kur kapen në krim nuk e kuptoj dot në ç’logjike e sens arsyeje një person që merr përsipër të përfaqësojë të tjerët të vërë në diskutim një fakt të thjeshtë të drejtën e një personi të akuzuar pa fakte për të kërkuar të vendoset dinjiteti i tij.

Kurani e quan shpifjen aksion çnjerëzor dhe shpifësit mishngrënës njerëzish që kërkojnë të vdekur. Kështu thotë Kurani i Shenjtë e të ngrihesh e të më tregosh ‘putinizmin’ e ‘erdoganizmin’, kur s’ke haberin për ca po flet, krahasuar me vendet e BE ky ligj është limonadë.  E thash e ta përsëris nuk e dua këtë ligj për veten time, s’do më shohësh të shkoj te AMA, po shembujt ishin për diçka tjetër.

Lexo edhe :   Mediu: Rama si Putin, vendi është në regjim korruptiv
Lexo edhe :   Një vit nga tërmeti, Rama bën bilancin e rindërtimit

S’ke nevojë për mbrojtjen time, ti je një keqkuptim i madh, që ndërkohë që flet e mban fjalime je viktima tipike e gjësë për të cilin merr masa. Dhe mos më trego as PE as OSBE, se unë këtu flas me përgjegjësi nuk tregoj përralla, ligji është i dakordësuar 100 % me OSBE.  Dhe e fundit, po hajde na thuaj si ta bëjmë, dil këtu e na thuaj ‘hiqni këtë vini këtë’.

Këto janë broçkulla, ke ndonjë ide konkrete si bëhet kjo punë më mirë? hajde po të folura në hava, njësi si ata te dera. ? Ti je deputete si mund të dalësh të flasësh në hava. ku e nxore që unë shpif gjithë ditën, nëse të dukem si shpifje ky është perceptim, si shpifje fizike në sytë tuaj po më shumë se kaq.. nuk e di. Do ta votojmë ligjin znj. Hajdari, sa të vijë votimi, për t’u mbrojtur nga shpifësit pa cenuar ata që duan të shkruajnë pa cenuar askënd. Pranimi i shpifjes si kosto e lirisë, këtë se pranojmë. Amanet të keqen mos ia lejo vetes të bëhesh qesharake se nuk është mirë”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Maradona mund të jetë vrarë”, mediat e huaja nxjerrin faktet

Diego Armando Maradona u nda nga jeta në mënyrë të papritur, në moshën 60-vjeçare. Legjenda e futbollit Diego Armando Maradona, u operua në tru...

“Po në tualet do na nxirrni?”, Ardit Gjebrea nuk ia përton fanses

Këtë të dielë, në emisionin e përjavshëm “E  diela shqiptare”, do jetë e ftuar këngëtarja e njëkohësisht moderatorja Jonida Maliqi, e cila bashkë me...

‘S’jemi të pavarur dhe as të çliruar, 5 miliarderë na kanë marrë peng’

Politogolu dhe analisti Afrim Krasniqi, ndryshe nga atmosfera festive gjatë këtyre dy ditëve ka dalë me një gjykim ndryshe. Përmes një postimi në Twitter,...

Busti i Skënderbeut/Spahiu: Kanë ëndërruar që të jetë më i gjatë se Rama

Dje në Prizren u inaugurua shtatorja e bronztë e “Gjergj Kastriotit- Skënderbeu”. Në Ditën e Flamurit, ditëlindjen e komandantit “Adem Jashari”, dhe daljen e...

Grabitje në 60 sekonda/Minorenët bëjnë namin, policia merret me gjobat

Në kohën kur Policia e Shtetit ka dalë në terren e merret me personat të cilët nuk janë të pajisur me maskat anti-Covid, nga...