E premte, 23 Korrik, 2021
23.5 C
Tirana

Aksione të shumta kundër antisemitizmit

Pas sulmit në Halle, ministrja e Drejtësisë Lambrecht ka kërkuar dënimin më të rreptë të atyre që kryejnë vepra antisemitiste. Në të gjithë Gjermaninë kanë protestuar mijëra njerëz kundër ekstremizmit të djathtë. “Motivet antisemitiste të një vepre duhet të dënohen me ashpërsinë e duhur ligjore dhe kjo është e pakontestueshme”, theksoi politikanja socialdemokrate Christine Lambrecht.

“Ligjet ekzistojnë, por ato duhet të aplikohen në mënyrë konsekuente”, nënvizoi Lambrecht në një deklaratë për gazetën “Welt am Sonntag”. Edhe ajo e shikon me “shqetësim të thellë” rritjen e veprave me motive antisemitiste në Gjermani, thotë ministrja.

“Sulmi terrorist në Halle është pika e tmerrshme kulmore e një procesi të gjatë që po zhvillohet.” Lambrecht e veçoi prokurorinë e Bavarisë, si një shembull të mirë të sjelljes në rastet e sulmeve antisemitiste. Kjo prokurori ka shpallur si rregull vendimin se në rastet e sulmeve antisemitiste nuk mund të ketë mbyllje të proceseve për shkak të fajësisë së vogël apo mungesës së provave. Ministrja nënvizon se “ne duhet ta bëjmë shumë të qartë se i mbështesin 100% bashkëqytetarët tanë hebrenj dhe se në asnjë mënyrë nuk do të lejojmë antisemitizmin”.

Ministri i Brendshëm i Saksonisë së Poshtme, Boris Pistorius ka kërkuar veprime më të ashpra ndaj terrorit me motive të djathta politike. “Ne duhet të përballemi me terrorizmin e djathtë, siç jemi përballur në vitet 70-të të shekullit të kaluar me terrroristët e RAF.

Protestat e qytetarëve

Të shtunën në të gjithë Gjermaninë kanë protestuar me mijëra njerëz kundër antisemitistëve dhe dhunës së ekstremistëve të djathtë. Në qytetin universitar Marburg është organizuar një marsh i 3000 personave. “Ne bashkëndjejmë me viktimat dhe të gjithë ata që janë kërcënuar, apo ndjehen të kërcënuar”, tha kryetari i bashkisë në Marburg Thomas Spies. “Ata dhe ju të gjithë duhet të dini se ne jemi në anën tuaj”, tha ai. Në Hamburg kanë protestar rreth 1200 persona kundër antisemitizmit dhe dhunës së ekstremistëve. Në qytetet e tjera ka pasur më pak demonstrues.

Lexo edhe :   VIDEO/Sherr masiv në një disko në Prishtinë
Lexo edhe :   “Përndiqte të renë, i dhunoi të atin”, policia arreston 29-vjeçarin

Ditën e dielë është mbajtur në Berlin protesta e grupeve të ndryshme, të cilët kanë ftuar qytetarët të dalin dhe të tregojnë përkushtimin e tyre në luftën kundër antisemitizmit dhe racizmit. Organizatorët thonë se janë mbledhur me mijëra persona, të cilat kanë dëshmuar solidaritet dhe uniteti në këto momente të rënda. “Ne nuk do të lejojmë përçarje në shoqëri”, ishte mesazhi i tyre. /DW

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

A do të lëkunden raportet turko-serbe pas deklaratës së Erdogan për Kosovën?

“Në qoftë se kushdo sjell vendim për njohjen e Kosovës si të pavarur, në të njëjtin moment ne do të nisim fushatën për tërheqjen...

Çfarë e bën ndryshe lidershipin e mandatit të tretë të PS

Nga Alfred Peza Edi Rama kishte premtuar që në fushatën elektorale të zgjedhjeve të 23 Qershorit 2013, që e riktheu PS në pushtet, se nuk...

Me drogë në makinë, shoqërohet në polici djali i Azem Hajdarit

Azem Hajdari, djali i vogël i deputetit të ndjerë me të njëjtin emër, është shoqëruar në komisariatin e Policisë së Elbasanit mbrëmjen e sotme. Sipas...

Punonjësit e Ferrokromit në Burrel pa pension, VKM nuk përcakton profesionet

Punonjësit e Ferrokromit në Burrel ankohen në Fiks Fare se nuk po mundet të zgjidhin problemin që kanë hasur me pensionin. Duke u cilësuar si...

Zyrtare/ Barcelona dhe Juventus përballen më 8 gusht në ”Camp Nou”

Barcelona dhe Juventusi do të zhvillojnë një ndeshje miqësore në datën 8 gusht. Lajmi është konfirmuar nga klubi italian, përmes një njoftimi në rrjetet...