E martë, 20 Tetor, 2020
9 C
Tirana

Aeroporti i Vlorës/ Rama tregon kur nis procesi i ndërtimit

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

‘Gjobat për maskat të paligjshme’, /Meta-Ramës: Reflekto, po tremb qytetarët

Presidenti i Republikës, Ilri Meta i bën thirrje qeverisë, që të reflektojë për aktin normativ, që gjobit qytetarët të cilët nuk e mbajnë maskën...

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se javën e parë të tetorit do të rihapet procesi i ndërtimit të aeroportit të Vlorës.

Kreu i qeverisë theksoi se në fillim të muajit tetor do të priten ofertat e para për të lidhur kontratë për rindërtimin. Sipas tij, procesi i ndërtimit të aeroportit ishte në fazën e “ngrirjes” për shkak të pandemisë së koronavirusit.

“Ne ballafaqohemi edhe me problemin e madh te dezinformonin të shpifjeve dhe për fat të keq siç vërtetojnë të gjitha studimet e bëra botërisht në rrjete sociale, fjala e popullit që kur gënjeshtra e ka bërë xhiron e botës, e vërteta s’ka veshur ende pantallonat rezulton të jetë e  vërtetë. Prirja për të besuar sajesa, sesa prirja për të verifikuar faktet.

Procesi për fillimin e punës për ndërtimin e aeroportit u ndërpre nga karantina e përgjithshme dhe të gjitha kompanitë e interesuara bënë kërkesa jo vetëm për aeroportin Vlorës, por për të gjitha projektet që të shtyhen. Ne bëmë që procesi të  ngrinte aty ku ishte. Në javën e  parë të tetorit procesi do të rihapet. Janë vetëm pak ditë që ne të marrim ofertat ndërkombëtare për të lidhur kontratën për ndërtimin e aeroportit të Vlorës. Eksperienca më ka mësuar që dhe kam mësuar këdo që merret me projekte që ka të papritura, ka vonesa, ka nevoja që shfaqen rrugës. Patjetër që ka një rrugë të gjatë për të bërë deri kur lidhet një kontratë. Projektet nuk nisin kur shikohet fadroma, por kur ideohet, dhe kalohet në konceptim dhe në projekt zbatimi, pastaj në garantimin e financimit, pasat në procesin e garës dhe në negociata dhe më pas vijmë tek fillimi i punimeve.

Lexo edhe :   Rama thirrje naftëtarëve: Ndërprisni grevën, të bisedojmë pa presione
Lexo edhe :   Rama: Ata që e lanë vendin me male plehrash në çdo qytet, tani vënë kujën

Projektimi nuk është një proces i thjeshtë. Jam i bindur që në çdo lloj diskutimi për cilësinë e projekteve nuk ka krahasim puna e bërë prej nesh me punët që janë bërë më parë. Ne i vëmë rëndësi projekteve. Edhe ky projekt edhe ai i Aeroportit të Vlorës janë me standarde ndërkombëtare. Jam besimplotë në rast se diçka tjetër nuk ndodh”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Më qëlluan me pistoletë”, zbardhet telefonata që alarmoi Policinë e Vlorës

Një 27-vjeçar ka denoncuar në Komisariatin e Policisë së Vlorës, së një person ka dashur ta vrasë. Shënjestra ka qënë shtetasi me inicialet M.F....

Nga nesër kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, njoftoi se nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe tek ish sheshi...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sërish izolim?/ Rreth 19 mijë mësues janë trajnuar për mësimin online

Për ti paraprirë çdo situate lidhur me pandeminë, janë marrë masat edhe për trajnimin e mësueve për mësimin online. Shumë mësues kanë rezultuar të...

Familja i jep fund kërkimit për biznesmenin Remzi Hoxha

Familja e Remzi Hoxhës ka bërë të ditur se do t’i jap fund kërkimit të eshtrave të tij. Me rastin e 25-vjetorit të rrëmbimit...