E premte, 23 Tetor, 2020
22 C
Tirana

A duhet të lihen njerëzit të vdesin? Ja për çfarë u fol në samitin e OKB-së

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

“Pas 10 ditësh del dhe nuk infekton të tjerët”/Epidemiologu jep lajmin e mirë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, në një lidhje ‘Skype’ në ‘Wake Up’ në Top Channel, sqaroi udhëzimin më të fundit nga ekspertët e shëndetit, i cili...

Shumë udhëheqës botërorë në samitin virtual të Kombeve të Bashkuara gjatë kësaj jave, shpresuan se do të ketë një vaksinë në dispozicion që është e përballueshme për të gjitha vendet, të pasura dhe të varfra.

Por, me Shtetet e Bashkuara, Kinën dhe Rusinë që po heqin dorë nga një përpjekje bashkëpunuese për të zhvilluar dhe shpërndarë një vaksinë dhe disa shtete tjera të pasura, duke arritur marrëveshje me kompani farmaceutike për të siguruar miliona doza të mundshme, pritjet e OKB-së nuk janë premtuese.

“A do të lihen njerëzit të vdesin?”, tha presidenti i Hondurasit Juan Orlando Hernández, që i mbijetoi infektimit nga COVID-19, për rrugën e pasigurt përpara.

“Pandemia është krizë globale dhe kërkon reagim global, por COVID-19 fatkeqësisht ka pasqyuar se si reagojmë ndaj kërcënimeve”, tha presidenti i Finlandës, Sauli Niinsto.

Më shumë se 150 vende janë bashkuar me kompaninë për zhvillimin e një vaksine, COVAX, përmes së cilës vendet më të pasura bien dakord të blejnë vaksina të mundshme dhe të ndihmojnë në financimin e aksesit për ato më të varfra.

Por, mungesa e Uashingtonit, Pekinit dhe Moskës do të thotë se reagimi ndaj një krize shëndetësore, ndryshe nga çdo tjetër në 75 vitet e OKB-së, nuk është vërtet globale. Në vend të kësaj, të tre fuqitë kanë bërë premtime të paqarta për ndarjen e çdo vaksine që ata zhvillojnë, ka të ngjarë pasi të kenë ndihmuar më parë qytetarët e tyre.

Takimi i kësaj jave i OKB-së mund të shërbejë si një thirrje zgjimi, tha Gayle Smith, president e Fushatës ONE, një organizatë jofitimprurëse që lufton parandalimin e sëmundjeve.

“Nuk mjafton vetëm për disa vende të G20-ës, të kuptojnë se një vaksinë e duhur është çelësi për t’i dhënë fund këtij virusi dhe për të rihapur ekonominë globale,” tha ajo.

Me disa javë të mbetura përpara një afati kohor për anëtarësimin e shteteve në COVAX, që drejtohet nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, shumë krerë shtetesh po e shfrytëzojnë takimin e OKB-së si një shans të profilit të lartë për të nxitur dhe bindur shtetet.

Presidenti i Ganës, Nana Akufo-Addo, vuri në dukje natyrën iluzive të kufijve dhe pasurisë, duke thënë: “Virusi na ka mësuar që të gjithë jemi në rrezik dhe nuk ka mbrojtje të veçantë për të pasurit ose një klasë të veçantë.”

Presidenti i kombit të Ishullit Paqësor të Palaut, që nuk është i prekur nga COVID-19, Tommy Remengesau Jr, u shpreh kundër egoizmit: “Grumbullimi i vaksinave do të na dëmtojë të gjithëve.”

Dhe presidenti i Ruandës, Paul Kagame, bëri thirrje për dëshirën për kthim në normalitet: “Sigurimi i qasjes së barabartë në vaksina, terapi dhe diagnostikime, do të përshpejtojnë fundin e pandemisë për të gjithë”.

Lexo edhe :   Maqedonia e Veriut me masa të reja kundër koron*virusit
Lexo edhe :   Në 24 orë, Kosova regjistron 169 të infektuar dhe dy të vdekur me koron*virus

“Ne kurrë nuk jemi marrë me një situatë ku 7.8 miliardë njerëz në botë kanë nevojë për një vaksinë në pothuajse të njëjtën kohë,” tha John Nkengasong, kreu i Afrikës Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Kjo ka çuar në pyetje të vështira: Kush do të marrë dozat e vaksinës së pari? Kush po bën marrëveshje private për t’i marrë ato? Fjalimet e kësaj jave e bëjnë të qartë se pyetje të tilla kanë kuptim ekzistencial.

Kërkimi i vaksinës nuk duhet të jetë një “akt thjesht tregtar”, tha Iraku. As “një çështje e konkurrencës”, tha Turqia.

“Ne duhet ta heqim politikën nga vaksina,” tha Kazakistani. “Na duhet globalizimi i vërtetë i dhembshurisë”, tha Sllovakia.

Republika Dominikane vendosi të gjitha kapakët në një deklaratë: “Ne KËRKOJMË që kjo vaksinë të jetë e disponueshme për të gjitha qeniet njerëzore në planet”.

Me butësi, Mozambiku paralajmëroi se “nacionalizmi përballë një pandemie është, për sa na përket, një recetë për dështim”.

Pavarësisht reputacionit të tyre në shtëpi ose në skenën globale, udhëheqësit po gjejnë një copë tokë të përbashkët ndërsa bota i afrohet shifrës marramendëse të viktimave, 1 milion të konfirmuar nga pandemia.

“Vaksina COVID-19 duhet të konsiderohet si një e mirë publike globale. Le të jemi të qartë për këtë, ”tha Rodrigo Duterte, presidenti i Filipineve.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres, nisi Asamblenë e Përgjithshme duke deklaruar në një intervistë me krahun mediatik të OKB-së: “Të mendosh se ne mund të ruajmë njerëzit e pasur dhe të lëmë njerëzit e varfër të vuajnë, është një gabim dhe budallallëk”.

Nuk është e qartë nëse vërejtjet e liderëve botërorë, do të bëjnë një ndryshim. Ekspertët e shëndetësisë, aktivistët dhe të tjerët po e shohin me ankth këtë çështje.

“Është e rëndësishme që ne të vazhdojmë t’i mbajmë këto fjalime, por në fund të fundit, fjalimet nuk do të kenë efekt nëse nuk ka masa reale të vendosura për t’u siguruar që vendet e varfëra, dhe brenda tyre më të varfërit e të varfërve, të kenë qasje në vaksina “, tha Tendai Mafuma nga grupi i drejtësisë sociale me bazë në Afrikën e Jugut, Seksioni 27.

Presidenti i Kazakistanit, Kassym-Jomart Tokaev, paralajmëroi se bota “po i afrohet asaj që disa tashmë e kanë quajtur një gjendje” mosfunksionimi global “si rezultat i pandemisë dhe sistemi global tani është në prag të përmbysjeve dramatike që mund të çojë në pasoja të pakthyeshme”.

“Tani është një moment krijimi ose pushimi për njerëzimin,” paralajmëroi ai./rel

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shtatzënë për herë të dytë, deputetja e PS me koronavirus

Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti e cila është në pritje të fëmijës së dytë është infektuar me koronavirus. Gjendja e saj është e stabilizuar...

Bardhi publikon videon: SPAK-u e ka të thjeshtë hetimin për inceneratorët

Inceneratorët janë kthyer në debatin kryesor mes partive politike në prag të zgjedhjeve të 25 prillit. Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi thotë se...

Covid-19, Brataj: Maska e nevojshme, ja cilat nuk duhen përdorur

Edhe pse mbajtja e maskës është bërë e detyrueshme që nga 15 tetori, ende ka debat lidhur me efikasitetin e tyre. Kreu i Urgjencës Kombëtare,...

Koronavirusi prek Borussia Dortmund, infektohet Emre Can

Borussia Dortmund, është ekipi i rradhës i prekur nga koronavirusi. Verdhezinjtë gjermanë, kanë bërë kontrollet rutinë për COVID-19 dhe një nga yjet kryesore të skuadrës,...

Agjensitë amerikane të zbulimit: Irani dhe Rusia sulmojnë sërish zgjedhjet

Agjensitë amerikane të zbulimit kanë akuzuar Iranin dhe Rusinë se u përpoqën të përdorin të dhënat e regjistrit të votuesve në “përpjekje të dëshpëruara”...