E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Abuzimi me tenderat/ Rama firmos shkarkimin nga detyra të Fatos Tushes

Kryeministri Edi Rama ka firmosur shkarkimin nga detyra të kryebashkiakut të Lushnjes Fatos Tushe. Sipas vendimit të botuar në Fletoren Zyrtare, thuhej se shkarkimi nga posti i kryetarit të Bashkisë, vjen për shkak të shkeljeve të rënda të kryera nga Tushe.

Kryebashkiaku i Lushnjes, Fatos Tushe dhe 10 zyrtarë të tjerë, u arrestuan ditë e djeshme nga SPAK, pasi u përfshirëne në një tender abuziv të ditëve të fundit, prej 24 milion lekë për rehabilitimin e kanalit ujitës.

Tushes i janë vënë prangat në zyrën e tij, ndërsa kreu i këtij grupi ishte Flamur Peqini, kreu i Ndërmarrjes së Pasurive Publike dhe njëherazi ish- kreu i Inspektoratit të Ndërtimit në Lushnje.

Mes të arrestuarve ishte edhe Flamur Peqini, ish-kreu i Inspektoratit të Ndërtimit në Lushnje i cilësuar si “koka” i grupit, Gazment Çela zv. drejtor i Ndërmarrjes së Pasurive Publike dhe Xhemal Hasko përgjegjësi i ujit në Bashkinë Lushnje.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   "Do flas shqip", Rama e nis me batutë fjalën e tij në forumin e Shkupit

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Partia Demokratike ka reaguar ashpër ndaj vendimin e qeverisë për t'i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Deputetja e zgjedhur...

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

Presidenti Joe Biden po u kërkoi punonjësve të qeverisë federale të dëshmojnë statusin e tyre të vaksinimit. Të pavaksinuarit do të duhet të mbajnë...

Si duket Serbia…

Nga Emin Azemi Serbia e Edi Ramës kufizohet direkt me Shqipërinë (!) Kjo Serbi, Kosovën e konsideron pjesë të saj dhe, për rrjedhojë, Edi Rama...

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...