E shtunë, 24 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Ekzekutimi i Presidentit të Haitit, dalin pamjet nga mediat vendase (Video)

Një ngjarje e rëndë tronditi Haitin në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme, pasi Presidenti i vendit Jovenel Moise, u ekzekutua në rezidencën e tij private, nga disa persona të armatosur, teksa bashkëshortja e tij mbeti e plagosur.

Mediat vendase, kanë publikuar pamjet e sulmit të sotëm rreth orës 01:00, ku në portën e rezidencës së Moise, shihen disa persona të armatosur. Pasi kanë qëlluar mbi rojet, ata kanë hyrë brenda rezidencës ku kanë qëlluar për vdekje Presidentin.

Lidhur me ngjarjen e rëndë, reagoi dhe kryeministri i përkohshëm, Claude Josep i cili e konsideroi vrasjen e kreu të shtetit si një krim të tmerrshëm dhe çnjerëzor.

Joseph tha se autorët flisnin spanjisht, duke shënjestruar kartelet e vendeve latine si autorë të kësaj vrasjeje.

“Rreth një në orën e mëngjesit, gjatë natës së së martës 6 deri të mërkurën 7 korrik 2021, një grup individësh të paidentifikuar, përfshirë disa që flasin spanjisht, sulmuan rezidencën private të presidentit dhe plagosën fatalisht kreun e shtetit”, tha ai.

Jovenel Moise, ishte në pushtet që prej shkurtit të vitit 2017, pasi paraadhësi i tij, Michel Martelly u largua nga posti. Periudha kur Moise ishte në detyre ishte mjaft e vështirë pasi qeverisja e tij u përball me shumë akuza për korrupsion si dhe për këtë gjë në vend shpërthyen protestat e dhunshme anti-qeveritare.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...