E mërkurë, 21 Tetor, 2020
6 C
Tirana

A shkoi vërtet njeriu në Hënë më 1969? Cilat janë teoritë konspirative pro dhe kundër

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Rekord i ri të infektuarish, konfirmohen 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ende nuk ka asnjë shenjë përmirësimi nga situata me pandeminë në vend. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 4 persona. Burime zyrtare nga...

Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike

Ambicia e hapur e Kinës për të qenë superfuqia kryesore e botës, po shtrihet edhe në dominimin e hapësirës, ku rivalja kryesore është sërish...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Ambasada del me njoftimin e rëndësishëm

Gjatë ditëve të fundit, Ambasada Amerikane në Tiranë ka këshilluar qytetarët shqiptarë mbi mënyrën e aplikimit për Lotarinë Amerikane. Të gjithë ata persona të cilët...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sherr me Luanën gjatë emisionit? Zbulohet e vërteta e largimit të Veleshnjës

Pak ditë më parë u aludua se aktori i humorit Rezart Veleshnja, kishte pasur një zënkë me moderatoren Luana Vjollca, dhe për këtë arsye...

Rekord infektimesh në Itali/ Rajonet fillojnë të mbyllen nga kjo fundjavë

Sikundër u njoftua më herët, Italia do të nis me masat e reja kufizuese, në tentativë për të ulur numrin e të infektuarve. Vala...

“Kam kaluar koronavirusin”, Alketa Vejsiu rrëfen përjetimet

Moderatorja Alketa Vejsiu ka zbuluar se e ka kaluar koronavirusin. Edhe ajo nuk i ka shpëtuar infektimit me COVID-19, por fatmirësisht simptomat duket se...

Teoria konspirative: Fotot e bëra nga sipërfaqja e hënës, shfaqin një qiell të zi, kur hapësira është plot yje. Ku janë ato?

Kundër-teoria: Yjet janë aty, thjesht janë shumë të zbehtë për t’u dukur.

Teoria konspirative: Pse flamuri amerikan shfaqet duke u valëvitur në erë, kur dihet që në Hënë për shkak të vakuumit s’ka erë?

Kundër-teoria: Flamuri kishte një shkop deri në fund, që të dukej në formën e duhur në foto. Por astronautët nuk e tendosën atë deri në fund.

Teoria konspirative: Pse nuk vdiqën astronautët nga fushat magnetike përreth Tokës?

Kundër-teoria: Rrezatimi është aq i fortë, sa mund të të vrasë vetëm po të qëndrosh atje për një kohë të gjatë. Astronautët qëndruan aty vetëm për 1 orë.

Teoria konspirative: Hijet në foto duken ndryshe. Ato tregojnë se drita vjen nga dy burime të ndryshme.

Kundër-teoria: Hijet nuk janë paralele. Ato tregojnë një burim drite më shumë.

Teoria konspirative: Temperatura në sipërfaqen e Hënës arrin në 138 gradë Celcius. Në atë temperaturë nuk funksionon asgjë, dhe aparati do ishte shkrirë.

Kundër-teoria: Aparati ishte futur në një kuti mbrojtëse, dhe astronautët ishin veshur me rroba që u rezistonin temperaturave të larta.

Teoria konspirative: Hapësira është e mbushur me meteorë të vegjël, që do ishin përplasur me anijen, dhe do e kishin bërë copa-copa.

Kundër-teoria: Ekzistojnë miliona meteorë, por hapësira është një vend i madh, dhe mundësia për të kaluar pranë tyre nuk ishte shumë e madhe.

Teoria konspirative: Si ka mundësi që ka filmim të astronautëve që largohen nga Hëna? Kush i ka filmuar?

Kundër-teoria: Ishte një kamera e vendosur në të majtë mbi sipërfaqen e Hënës, dhe e kontrolluar nga toka./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...