E martë, 27 Tetor, 2020
10 C
Tirana

A na mbrojnë syzet nga koronavirusi? Çfarë thonë ekspertët

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

E trishtë, ndërron jetë ish-futbollisti i Manchester City

Manchester City ka dhënë një lajm të trishtë për botën e futbollit. Klubi njofton se ka ndërruar jetë në moshën 17-vjeçare ish-lojtari i të rinjve,...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Nga Simon Kolstoe “The Conversation”

Studiuesit në Kinë, kanë zbuluar se njerëzit që mbajnë syze, duket se janë më pak të rrezikuar për t’u prekur nga COVID-19. Autorët e studimit, të botuar në “JAMA Ophthalmology”, vunë re se që nga shpërthimi i epideminë së koronavirusit në Vuhan në dhjetor 2019, pak pacientë me syze u shtruan në spital të sëmurë nga Covid-19.

Për të investiguar më tej këtë çështje, ata mblodhën të dhëna mbi mbajtjen e syzeve nga të gjithë pacientët me Covid-19 si pjesë e historisë së tyre mjekësore. Studimi i tyre i vogël, zbuloi se vetëm 16 (5.8 për qind) nga 276 pacientë e shtruar në spital me Covid-19 mbanin syze për më shumë se 8 orë në ditë.

Pasi e verifikuan se që të gjithë këta pacientë ishin dritëshkurtër, ekspertët llogaritën përqindjen e njerëzve me miopi në Provincën Hubei, ku ndodhej spitali. Dhe zbuluan se shifra ishte shumë më e madhe (31.5 për qind), gjë që tregonte se përqindja e të sëmurëve në spital me Covid-19 e miopëve ishte mbi 5 herë më e vogël sesa pritej nga ky segment i  popullatës.

Kjo është një gjetje interesante, por si me të gjitha studimet paraprake, rezultatet duhet të trajtohen me kujdes. Ndërsa mbrojtja e syve ka qenë gjithmonë një përbërës i rëndësishëm i pajisjeve mbrojtëse personale, madhësia e diferencës së raportuar nga ky studim ngre dyshime. Kjo s’do do të thotë se rezultatet mund të mos jenë reale, por përkundrazi se nuk duhet të fillojmë të këshillojmë njerëzit për ndryshime të mëdha të sjelljes së tyre (si mbajtja e syzeve krahas maskave të fytyrës).

A janë sytë një “dritare” për virusin?

Një nga hapat kryesorë për çdo infeksion viral, është hyrja fillestare në trupin e njeriut. Ndërsa pjesa më e madhe e trupit tonë është e mbuluar me një lëkurë mbrojtëse, e cila është shumë efektive në parandalimin e hyrjes së viruseve apo baktereve në trupin tonë, “membranat” shumë më të holla mbulojnë rrugët e frymëmarrjes, sistemin e tretjes dhe sytë.

Lexo edhe :   Pse syzet e diellit u përdorën në fillim nga gjykatësit në Kinë

Roli i këtyre membranave më të holla është lejimi i hyrjes së oksigjenit, ushqimit, dhe në rastin e syve, dritës në trupat tanë. Fatkeqësisht, viruset kanë mësuar të përfitojnë nga këto pika hyrëse.

Lexo edhe :   Pse syzet e diellit u përdorën në fillim nga gjykatësit në Kinë

Kjo është arsyeja pse mjekët dhe infermierët përdorin edhe syzet si mjete mbrojtëse. Dhe kjo është logjike po të kemi parasysh që sulmi kryesor ndaj këtyre rajoneve vjen nga grimcat virale të transmetuara përmes ajrit si aerosole.

Që në muajin shkurt ka pasur raportime për njerëz të prekur me Covid-19 për shkak se nuk kishin mbrojtur si duhet sytë gjatë kohës që punonin në spitale. Dihet gjithashtu se receptorët ACE-2, përmes së cilave depërton koronavirusi, janë të pranishme në sytë tanë.

A duhet të nisim që të mbajmë të gjithë syze?

Për të provuar lidhjen në fjalë, duhet një testim. Në mënyrë ideale, duhen rekrutuar dy grupe njerëzish dhe të krahasohen me kujdes – disa me syze dhe disa pa syze – për të parë se cili grup infektohet më shpejt. Provat nga një eksperiment i tillë i kontrolluar, do të jenë gjithnjë e më të forta sesa provat nga një studim vëzhgimor siç është ai në Kinë.

Vetë autorët e këtij studimi renditën një numër dobësish. Ai ishte një studim shumë i vogël dhe në një vend të vetëm. Të dhënat e studiuesve mbi popullatën e përgjithshme,  erdhën nga një studim shumë më i hershëm në një mostër që nuk ishte përpunuar si duhet (për sa i përket moshës, demografisë dhe faktorëve të tjerë). Prandaj nevojiten më shumë të dhëna para se të jepet ndonjë këshillë në lidhje me mbajtjen e syzeve krahas maskave të fytyrës si masë mbrojtëse ndaj koronavirusit.

Burimi i lajmit: https://theconversation.com/does-wHYPERLINK “https://theconversation.com/does-wearing-glasses-protect-you-from-coronavirus-146351″HYPERLINK “https://theconversation.com/does-wearing-glasses-protect-you-from-coronavirus-146351″earing-glasses-protect-you-from-coronavirus-146351

Përshtatur nga  TIRANA TODAY 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi: Rama i ka kthyer shqiptarët si qen me maska

Kryetarja e LSI,  Monika Kryemadhi ka folur në lidhje me vendimin e mbajtjes së maskës me detyrim në ambientet jashtë. Kryemadhi është shprehur se përdorimi...

Thaçi i ashpër me Perëndimin: Po i bën padrejtësi Kosovës me vizat

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se është padrejtësi që Bashkimi Evropian nuk liberalizon vizat me Kosovën. Sipas tij, Perëndimi ka rënë në lajthitje. Teksa foli...

Ndeshje dramatike në “San Siro”, Kumbulla i shënon dhe ndal Milanin

Përfundon supersfida e javës së 6 të Serisë A, mes Milanit dhe Romës. Ndeshja ka prodhuar jo vetëm lojë të bukur, por edhe gola, pasi...

Hajdari ashpërson tonet: PD dhe PS, banda që luftojnë me njëra-tjetrën

Për deputeten Rudina Hajdari, dy partitë më të mëdha në vend PD dhe PS janë kthyer në banda të cilat luftojnë me njëra-tjetrën. Hajdari shprehet...

Krijimi i partive të reja, Patozi: ‘Thërrmimi’ i PD mund të dali për mirë

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, thotë se fragmentarizimi i PD mund t’i sjelli dobi Shqipërisë. Sipas tij, edhe nëse PD “thërrmohet fare, ndoshta nuk...