E mërkurë, 27 Janar, 2021
1 C
Tirana

“A duhet të paguajë Kina për dëmin e shkaktuar nga pandemia?” Përgjigjet Rama

Kryeministri Edi Rama gjatë një interviste për median gjermane “Bild” u pyet ndër të tjera, se a duhet të paguajë Kina për dëmin e shkaktuar nga Corona.

Kreu i qeverisë u përgjigj duke theksuar se “nëse dikush ka luajtur ndeshjen e gabuar, ata duhet të paguajnë”.

“Unë do të mbroja fuqimisht që të sqarohet se si ndodhi gjithçka.

Dhe sigurisht nëse dikush ka luajtur ndeshjen e gabuar, ata duhet të paguajnë. E gjithë çështja është pse bota nuk u informua në kohën e duhur. Pse ka kaq shumë pyetje në lidhje me karantinën në Kinë dhe udhëtimin falas nga Kina?

Të gjitha këto janë pyetje që duhet të çojnë jo në teori konspirative, por në një hetim të qartë dhe një analizë shumë të plotë. Dhe nëse përfundimi është se gjërat kanë luajtur në një mënyrë që nuk është e mirë, ata që janë përgjegjës duhet të paguajnë”, u shpreh kryeministri.

Pjesë nga intervista:

Vendi i tij është një nga pikat e nxehta që politikanët gjermanë fajësojnë për rritjen e numrit të infektimeve në Gjermani. Edi Rama, Kryeministri i Shqipërisë flet në intervistën BILD për akuzat dhe sesi vendi i tij po lufton kundër Corona.

BILD: Kryeministër, a është pjesërisht faji i vendit tuaj për faktin se numrat e infektimeve po rriten në Gjermani?

Edi Rama: “Unë nuk mendoj se shtetet e Ballkanit nuk paraqesin kërcënim për Gjermaninë ose cilindo shtet tjetër në Bashkimin Evropian, sepse në fund të fundit numrat flasin vetë. Nuk ka të bëjë me numrat e lartë apo numrat që janë kërcënues për këdo. Kur mendoj se Kina ka pesë raste sot dhe Shqipëria ka 100 raste, nuk përshtatet vërtet. Ajo që dua të them me këtë është se shumë lojëra luhen me numrat. Ne kemi vendosur të jemi jashtëzakonisht transparentë në këtë drejtim. Sigurisht, pas hapjes, ne u përballëm me një sfidë që u bë më e madhe sepse është thelbësore për sjelljen e të gjithë qytetarëve”.

Por edhe një herë: A është pjesërisht faji i Shqipërisë për faktin që numrat po rriten në Gjermani?

Rama: “Unë kam prirjen të mos pajtohem – jo sepse duhet të mbroj vendin tim, por për shkak të matematikës së thjeshtë. Është e pamundur që njerëzit nga këtu për sa i përket numrit do të jenë në gjendje të ndikojnë në një vend të madh si Gjermania ose vendet e tjera të mëdha si Franca ose të tjerët në Evropë. Dua të them, kjo është më shumë politikë sesa realitet”.

Pse ka akoma një ndalim hyrje për njerëzit nga Ballkani?

Rama: “Sepse ekziston BE dhe jo-BE. Pra, është shumë e thjeshtë.

Ne kemi një ndarje e cila, në terma praktike, është vendosur përsëri midis BE-së dhe jo-BE-së. Sa për shifrat, unë do të doja të them përsëri se sigurisht ka arsye të mira për këtë dhe se kujdes i ndjeshëm duhet të ushtrohet në Gjermani dhe në vendet e tjera. Nga rruga, Gjermania është mbi të gjitha dyshimet – ajo trajton Covid në një mënyrë mjeshtërore”.

A duhet të paguajë Kina për dëmin e shkaktuar nga Corona?

Rama: “Unë do të mbroja fuqimisht që të sqarohet se si ndodhi gjithçka. Dhe sigurisht nëse dikush ka luajtur ndeshjen e gabuar, ata duhet të paguajnë. E gjithë çështja është pse bota nuk u informua në kohën e duhur. Pse ka kaq shumë pyetje në lidhje me karantinën në Kinë dhe udhëtimin falas nga Kina? Të gjitha këto janë pyetje që duhet të çojnë jo në teori konspirative, por në një hetim të qartë dhe një analizë shumë të plotë. Dhe nëse përfundimi është se gjërat kanë luajtur në një mënyrë që nuk është e mirë, ata që janë përgjegjës duhet të paguajnë”.

Kthehemi përsëri në Ballkan: Çfarë mendoni për pretendimet e bëra nga disa politikanë për një rrugë ballkanike “Corona”?

Rama: “Kjo është politika, sepse nuk ka Corona Ballkanike, asnjë Mafia Ballkanike dhe asnjë tërmet apo sëmundje në Ballkan. Por politikës ndonjëherë – dhe në ditët e sotme gjithnjë e më shumë – i duhen këto etiketa për të arritur te njerëzit. Sigurisht që na bën të trishtuar, por jemi mësuar me të. Nuk është hera e parë. Ne duhet të merremi me këtë stereotip dhe të përpiqemi të shpëtojmë prej tij”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...