E diel, 16 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

A do të kthehen vizat për të hyrë në BE? Përgjigjet kryeministri Rama

Kryeministri Edi Rama ka folur për sistemin ETIAS që parashikon se nga viti 2023 do të hyjë në fuqi dhe të gjithë shtetasit shqiptarë duhet të aplikojnë për vizë online nëse duan të udhëtojnë drejt shteteve të BE.

Në konferencën për mediat nga selia e kryeministrisë, Rama sqaroi se është një sistem që ka qëllim të ndalojë personat që kanë kartelë kriminale dhe rezultojnë të lidhur me terrorizmin apo krimin e organizuar.

”Punët e BE besoj se keni filluar ti mësoni dhe ju. Ka që në 2016 qe flitet për këtë. Jemi në 2020 thonë që do bëhet në 2023 por nuk bëhet fjalë fare për kthim pas por për një sistem sigurie të BE për të gjitha shtetet jo anëtare të BE, qytetarët e të cilit duan të hyjnë në BE dhe nuk kanë nevojë për vizë”, u shpreh kryeministri.

Ndër të tjera, Rama tha se më 1 janar 2021, do të ketë rritje page prej 40% për mjekët dhe 15% për arsimtarët.

🔎 EKONOMIA NË FOKUS• Rritja e Pagave për bluzat e bardha dhe arsimtarët në 1 janar 2021 është rezultat konkret i përpjekjeve të mëdha për të rritur mundësitë e Shqipërisë në shpërblimin e punës😍Më e mira është ende përpara nesh dhe më e keqja ka kaluar👍#ShëndetësiaqëDuam👩🏻‍🔬#ArsimiqëDuam👨🏻‍🎓#ShqipëriaqëDuam🇦🇱☀️

Publiée par Edi Rama sur Mardi 6 octobre 2020

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...