E shtunë, 24 Korrik, 2021
24.5 C
Tirana

6 muaj për të mbërritur në këmbë në Shqipëri, siriani tregon ëndrrën e tij

Një sirian 24-vjeçar ka treguar për “Top Channel” historinë e tij plot vuajtje, pasi iu desh të largohej nga Siria.

Abdel Lotfi, ndodhet në vendin tonë prej 20 ditësh dhe thotë se për të mbërritur në Shqipëri iu desh të vinte në këmbë.

Ai thotë se dëshiron që një ditë ta shohë vetën si mekanik makinash në Gjermani, aty ku ka jetuar 6 vite më parë.

“Diplomat e mia janë në Siri. Kam tre diploma për të qenë një mekanik makinash. Rruga ime tashmë është Gjermania. Dua të shkoj përsëri atje, isha në Gjermani 6 vite më parë, u ktheva në Siri për të bërë dokumentet që të isha person i ligjshëm. Në Siri tani është luftë dhe ju e dini mirë se si është atje. Mu deshën 6 muaj që të vij nga Siria në Shqipëri. 3 muaj kam qëndruar në burg, më arrestuan kur ika në Greqi dhe më kthyen përsëri në Turqi”.

Sa i përket krizës së emigrantëve që po refuzohen të hyjnë në Greqi, Abdel thotë se pamjet kanë tronditur opinion publik.

Sipas Abdelit kjo sjellje nuk është njerëzore. Ai kërkon ndihmë për popullin tij, i cili po kërkon t’i shpëtojë plumbave të luftës.

“Greqia e ka mbyllur kufirin për sirianët. Nuk më pëlqen t’i shoh këto foto. Ne jemi vetëm njerëz. Duhet ta ndihmojmë njëri-tjetrin. Më vjen shumë keq kur shoh pamje të tilla”.

Dëshira e tij më madhe është të jetojë në paqe.

“Unë kam ëndrra normale, dua të kem një shtëpi timen dhe të jetoj aty bashkë më gruan dhe fëmijët. Kjo është ëndrra ime. Nuk dua të bëhem i pasur”.

Lexo edhe :   Koronavirusi, 31 raste të reja në 24 orët e fundit
Lexo edhe :   Qeveria me plan menaxhimi për situatën e COVID-it, çfarë pritet në vjeshtë

/Top Channel

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA do të kërkojë nga Kina t’u përmbahet “rregullave të lojës”

Zëvendës Sekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman pritet t'i bëjë të qartë Kinës në bisedimet e ardhshme, se Uashingtoni e mirëpret konkurrencën me Pekinin,...

Protesta masive në Australi, qytetarët kundër karantinës

Mijëra qytetarë australianë protestuan këtë të shtunë në disa qytete kryesore të vendit kundër karantinës totale që është vendosur në shumë zona për shkak...

Ligjvënësit amerikanë kërkojnë që Olimpiada më 2022 të mos mbahet në Pekin

Një grup i ligjvënësve amerikanë, i ka bërë thirrje Komitetit Ndërkombëtar Olimpik, që të shtyjë Lojërat Olimpike Dimërore të vitit 2022 dhe të ndërrojë...

Skandali Pegasus: Shtete që përdorën programin përgjues

Aktivistë, gazetarë dhe politikanë në të gjithë botën janë përgjuar përmes telefonit, duke ngritur shqetësimet për mosrespektimin e privatësisë dhe abuzimin me të drejtat...

Merkato/ Nedved zbulon vendimin për të ardhmen e Ronaldos

Zëvendës Presidenti i Juventusit, Pavel Nedved, ka treguar se çfarë do të ndodhë me të ardhmen e Kristiano Ronaldos, në skuadrën bardhezi. Pas fitores së...