E diel, 1 Gusht, 2021
40.5 C
Tirana

Dy shqiptarë në Eurovision (FOTO-VIDEO)

Nuk është hera e parë që në skenën e Eurovisionit, pavarësisht se për shtete të ndryshme, ngjiten konkurrentë me origjinë shqiptare. Në 2018-s ishin Eugent Bushpepa (Mall), Eleni Foureira (Fuego, Qipro) dhe Ermal Meta me (Non mi avete fatto niente, Itali).

Gjon’s Tears do të përfaqësojë Zvicrën në Eurovision 2020. Më herët ishte përfolur në mediat rozë, por këngëtari e ka konfirmuar vetë.

“Shihemi së shpejti Eurovision. Ndonjëherë thashethemet janë të vërteta. Le të shkojmë në Rotterdam”, ka shkruar ai në Instagram.

Këtë vit, Arilena Ara do të konkurojë me këngën “Shaj”.

 

View this post on Instagram

 

FALEMINDERIT!🙏🏻

A post shared by Arilena Ara (@arilenaaraa) on

 

Përpos saj do të jetë edhe një tjetër shqiptar. Gjon’s Tears me “Répondez-moi” (M’u përgjigj).

Gjon’s Tears është emri i artit i Gjon Muharremit. Gjoni ka lindur në Zvicër nga dy prindër me origjinë shqiptare, babai nga Kosova, ndërsa nëna nga Tirana.

Pak kohë më parë, ai publikoi një këngë të quajtur “Babi”, e cila menjëherë u rendit në krye të The Top List. Ai mori pjesë në Albania’s Got Talent, dhe në shkurt të 2019-s ishte pjesëmarrës në The Voice of France.

 

View this post on Instagram

 

SAMEDI 18 MAI:PREMIERS LIVES •••••••• Voilà maintenant plusieurs mois que je suis entré dans cette folle aventure sans penser que j’irais jusqu’aux lives. Mais voilà pourtant j’y suis !!! Je suis tellement fier de ce que j’ai accompli grâce à toutes les personnes qui m’ont entouré et qui m’entourent quotidiennement ! Un grand merci à @mikainstagram de me faire confiance! 💙Il va falloir voter mes poulets ! 💙💙😂 merci à vous de me soutenir en tous cas !!! ••••••••••••••••••••••• Christine – @christineandthequeens ••••••••••••••••••••••• Réinterpréter une chanson très rythmique pour pouvoir montrer ma palette vocale en 2’30”, c’était le vrai challenge de ces premières auditions à l’aveugle et je ne pensais pas que les quatre se retourneraient honnêtement ! Comme quoi le travail et la persévérance paient ! 😂💙 ••••••••••••••••••••••• Under Pressure – @officialqueenmusic ••••••••••••••••••••••• Lorsqu’on est trop rigide avec les mélodies, on oublie l’essentiel: profiter de la scène et partager une quelque énergie avec le public. J’ai vraiment dû apprendre à lâcher prise et c’était vraiment pas gagner ! 😂 ••••••••••••••••••••••• Don’t let the sun go down on me – @georgemofficial et @eltonjohn ••••••••••••••••••••••• Apprendre une chanson totalement inconnue pour moi en 5 jours c’était vraiment compliqué et ça aurait été impossible sans mon petit @clemlunatiks ! Merci pour ce magnifique partage enrichissant, ces moments de répétitions clandestins à l’hôtel où l’on venait nous foutre dehors si on chantait trop fort 😂, ce « sang pour sang » en Talent Room répété la veille pour le lendemain, tout ces trucs pas vraiment professionnel mais qui ont fait qu’on a su l’être au final dans notre prestation et c’est pas plus mal comme cela !✌🏼😂 ••••••••••••••••••••••• Un grand merci à toi @clemlunatiks , tu as été magistral et ton groupe a de la chance de t’avoir comme chanteur ! J’attends tes tubes avec impatience et j’ai hâte qu’on se retrouve ! J’ai vraiment envie maintenant d’aller le plus loin dans l’aventure !! 💙 Merci #thevoicefrance#thevoice#instamusic#music#france#paris#tv#tf1#itv#mika#jenifer#julienclerc#soprano#musiclife#sing#song#queen#christineandthequeen

A post shared by Gjon’s tears (@gjon.s_tears) on

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA sanksionon më shumë zyrtarë kubanë për shtypjen e protestave

Administrata e Presidentit Biden ka vendosur sanksione ndaj forcave policore të Kubës dhe dy udhëheqësve të saj pas protestave të fundit në vendin ishull...

Maqedonia e Veriut mund të rekomandojë dozën e tretë të vaksinës

Maqedonia e Veriut nuk e përjashton mundësinë e aplikimit të dozës së tretë të vaksinës kundër koronavirusit pasi, siç tha ministri i Shëndetësisë, Venko...

Izraeli akuzon Iranin për sulmin vdekjeprurës në cisternat e naftës

Izraeli ka akuzuar Iranin se qëndron pas një sulmi ndaj një cisternë nafte në të cilën u vranë dy anëtarë të ekuipazhit, një shtetas...

Pranoi plagjiaturën, bie popullariteti i kandidatit për kancelar në Gjermani

Kandidati potencial për të zvendësuar Kancelaren Angela Merkel, në Gjermani Armin Laschet ka kërkuar falje pasi ka përdorur plagjaturë në librin e tij. Laschet, në...

Manaj i pafat, portieri i Shtutgartit i mohon golin e radhës me Barçën (Video)

Rei Manaj e nisi nga stoli miqësoren e sotme që Barcelona luajti në Gjermani kundër rivalëve të Shtutgartit. Sulmuesi shqiptar u aktivizuar vetëm në minutën...