E hënë, 16 Maj, 2022
27.5 C
Tirana

500 euro dhe favore seksuale për një vendim, shkarkohet gjyqtari i njohur

KLGJ ka pranuar kërkesën e kreut të ILD, Artur Metani, për shkarkimin e gjyqtarit Roland Hysi. Ky i fundit është gjyqtar pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Fier. Ai akuzohet për “korrupsion”, ndërsa është dënuar nga Gjykata për Krime të Rënda më 17 tetor të 2019-ës me 4 vite e 6 muaj burg. Për shkak të gjykimit të shkurtuar, ai përfitoi ulje dhe u dënua me 3 vite burg. Po ashtu gjykata vendosi t’i heqë gjyqtarit Hysi të drejtën e ushtrimit të funksioneve publike, për 5 vitet e ardhshme.

Trupa gjykuese e kryesuar nga gjyqtari Sandër Simoni vendosi; “Deklarimin fajtor të të pandehurit Roland Hysi, për kryerjen e veprës penale “Korrupsion pasiv i gjyqtarëve, prokurorëve dhe funksionarëve të tjerë të drejtësisë” parashikuar nga neni 319/ç të Kodit Penal”. Gjykata po ashtu vendosi t’i ndalojë Hysit, për pesë vjet të drejtën për të ushtruar funksione publike.

Gjyqtari i Gjykatës së Fierit, Roland Hysi, u arrestua së bashku me psikologen Elona Meçani pas publikimit të një videoje përgjimi kompromentuese, që përfshinte rryshfet në para dhe favore seksuale.

Hysi, ndaj të cilit ka po ashtu një vendim pezullimi nga Këshilli i Lartë Gjyqësorë, u shfaq në bisedat e siguruara nga emisioni “Stop” në ambientet e një lokali, ndërsa i kërkonte favore seksuale nënës së divorcuar. Në një rregjistrim tjetër shfaqet Meçani e cila i merr qytetares 500 euro në emër të gjyqtarit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Strategjia detare 2035

NGA GJENERAL PIRO AHMETAJ Shqipëria jonë është e bekuar me mbi 450 km vijë bregdetare, ndërsa hapësira e interesave detare (det i brendshëm dhe territorial)...

Deklaratat për SPAK/ Hajdari: Politika të qëndrojë larg drejtësisë, “peshqit e mëdhenj” janë në rrjetë

Në daljet e fundit për mediat, kryeministri Rama është shprehur se po pret me padurim që SPAK-u të godasë nga të katër anët. Duket...

Plagoset ish kandidati për kreun e PS-së, ngjarja në lokalin e reperit të njohur

Ish-kandidati për kreun e Partisë Socialiste në Durrës, Ardit Kërtusha, është plagosur me armë zjarri mesditën e sotme. Ngjarja ka ndodhur në një lokal në...

Gazeta austriake zbulon skandalin e madh, stafi i Metës vihet në lëvizje. Ja çfarë do ndodhë

Presidenca ka reaguar pas artikullit në gazetën austriake "Kronen Zeitung", duke i cilësuar si shpifje dhe gënjeshtra të fabrikuara. Reagimi është përcjellë nga ana...

SPAK mes PD dhe PS

Dikur PD e drejtuar nga Lulzim Basha nuk besonte te SPAK, por më pas jo vetëm depozitoi disa denoncime por kërkoi i pari që...