E enjte, 17 Qershor, 2021
15.5 C
Tirana

4000 viktima në SHBA/ Putin ndihmon Trump-in

Koronavirusi ka marrë 4000 jetë njerëzish në SHBA, ndërkohë Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka shprehur solidaritetin e tij ndaj këtij vendi.

Rusia ka dërguar në Shtetet e Bashkuara një aeroplan ushtarak me pajisje mjekësore, për ta ndihmuar në luftën kundër koronavirusit.

Televizioni shtetëror rus “Rossiya 24” shfaqi të mërkurën pamje të aeroplanit duke u nisur nga një bazë ushtarake pranë Moskës.

Përflitet se dërgesa është rezultat i një bisede telefonike që presidenti amerikan, Donald Trump, ka zhvilluar me presidentin rus, Vladimir Putin, më 30 mars.

“Trump e ka pranuar me mirënjohje këtë ndihmë humanitare”, tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Uashingtoni nuk e ka konfirmuar fluturimin e aeroplanit rus, por Trump ka folur për marrjen e ndihmës nga Rusia gjatë një konference për gazetarë.

Kujtojmë se në Rusi, numri i rasteve të konfirmuara me COVID-19 është rritur në ditët e fundit.

Sipas zyrtarëve rusë, numri i të infektuarve në këtë vend është 2,777, ndërsa 24 pacientë kanë vdekur.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reporterët pa Kufij: Rusia po i vret mediat e pavarura

Reporterët pa Kufij paralajmëruan për “zhdukjen graduale” të mediave të pavarura në Rusi dhe i kërkuan presidentit Vladimir Putin që të shfuqizojë të ashtuquajturin...

Italia ”shkërmoq” Zvicrën dhe kalon në raudin tjetër të ”Euro 2020”

Përfundon ndeshja e Grupit C. Italia ka mundur me rezultatin e pastër 3-0, Zvicrën dhe është kualifikuar në raundin tjetër të “EURO 2020”. Ndeshja u...

Irani synon blerjen e satelitëve rusë

Njoftimet se Irani po kërkon të blejë një sistem satelitor rus të avancuar nuk janë "veçanërisht shqetësuese" për sigurinë e trupave amerikane në rajon,...

Padia e Metës për Teatrin Kombëtar, Kushtetuesja tërhiqet për të marrë vendimin

Ka përfunduar pas 12 orësh, seanca në Gjykatën Kushtetuese për çështjen e shembjes së Teatrit Kombëtar, e cila filloi mëngjesin e sotëm rreth orës...

“Mos përdor gjuhën e Bashës”/ Spiropali debat me Abilekajn për 25 prillin

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin dhe gazetari Enton Abilekaj, janë përfshirë në një debat mbrëmjen e sotme. Të ftuar në emisionin ''Open''...