E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

“20 mijë nxënës mësojnë në klasa kolektive”, Kushi zbulon vendimin e fundit

Teksa raportonte në Komisionin Parlamentar të Ekonomisë për projektbuxhetin 2022, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi, tha se rreth 20 mijë nxënës në vendin tonë mësojnë në klasa kolektive.

Problemi i klasave kolektive në zona periferike lidhet ngushtë me transportin, pasi infrastruktura është e vështirë dhe çmimi i biletës kushton.

Për të zgjidhur këtë problem, ministrja tha se kanë nisur një VKM që do rrisë me 50% financimin për transportin e nxënësve, dhe kjo është drejt miratimit në Këshillin e Ministrave.

“Shërbimi i transportit ka qenë një problem shumë i theksuar, i cili lidhet ngushtë dhe me ekzistencën e klasave kolektive. Ne kemi realizuar një reformë në përqendrimin e shkollave, apo në uljen e numrit të nxënësve që mësojnë në klasa kolektive. E vërteta është se kemi një numër të caktuar nxënësish, rreth 20 mijë që mësojnë në klasa kolektive.

Kjo është e lidhur me transportin. Sepse edhe infrastruktura atje është e vështirë, por edhe çmimi i biletës, shpesh procedurat që organizohen nga drejtoritë rajonale për transportin e nxënësve dështojnë, sepse operatorët s’janë të interesuar të marrin nxënës nga zona të largëta për një çmim që është i ulët.

Prandaj ne kemi filluar VKM që do rrisë me 50% financimin për transportin e nxënësve. Jemi në përfundim të procedurës. Së shpejti do miratohet në Këshill të Ministrave, por ndërkohë ne kemi arritur që të përfshijmë në buxhetin e vitit që vjen, fondin prej 950 milionë lekë që është i dedikuar pikërisht për transportin e nxënësve dhe të mësuesve.

Është fjala 35 mijë nxënës që kanë vendbanim mbi 2 km larg nga shkolla dhe 12 mijë mësues që punojnë mbi 5 km larg nga vendbanimi i tyre”, tha Kushi.

Lexo edhe :   Skandali në Berat, Kushi: E pafalshme që persona të tillë të hyjnë në shkollë
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...