E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Kryeministri i Irakut i mbijeton atentatit me dron shpërthyes

Kryeministri i Irakut, Mustafa Al-Kadhimi, i shpëtoi një atentati të dielën pasi një dron i ngarkuar me eksploziv goditi rezidencën e tij në Bagdad, tha ushtria e vendit.

Al-Kadhimi shkroi në Twitter pak momente pas sulmit, dhe bëri thirrje për “qetësi dhe përmbajtje nga të gjithë”.

“Falë Zotit jam mirë dhe në mesin e popullit tim”, shkroi ai në Twitter në llogarinë e tij zyrtare.

Ai i quajti sulmet frikacake, duke thënë se ato punojnë kundër një të ardhmeje më të mirë për vendin. Al-Kadhimi bëri thirrje për dialog të qetë dhe konstruktiv”, për hir të Irakut dhe të ardhmes së Irakut”.

“Unë kam qenë dhe jam ende një projekt shpengimi për Irakun dhe popullin e Irakut. Raketat e tradhtisë nuk do t’i dekurajojnë besimtarët, dhe do të shkundin një fije floku të stabilitetit dhe vendosmërisë së forcave tona heroike të sigurisë, për të ruajtur sigurinë e njerëzve, për të arritur drejtësinë dhe ligji në fuqi”, tha ai.

Shtatë persona nga personeli i sigurisë së Mustafa Al-Kadhimi u plagosën, sipas zëdhënësit të Ministrisë së Brendshme, gjeneral Saad Maan, duke folur për Al-Sharqiya TV.

Ai sqaroi se vetëm dy dronë të armatosur u përfshinë në atentat, dhe se ata ishin lëshuar nga rreth 12 km në verilindje të Bagdadit. Një nga dronët u qëllua nga ushtria irakiane, tha Maan.

Ushtria irakiane tha se Al-Kadhimi ishte i padëmtuar dhe në gjendje të mirë shëndetësore, dhe se forcat e sigurisë “po merrnin masat e nevojshme në lidhje me këtë përpjekje të dështuar”.

Një burim i afërt me liderin irakien tha të dielën se Al-Kadhimi po kthehej nga mbikëqyrja e forcave të sigurisë të përfshira në një përplasje me protestuesit në portën jugore të Zonës së Gjelbër, zona e fortifikuar e Bagdadit ku rezidenca e kryeministrit dhe të tjerë ndërtesat qeveritare dhe diplomatike janë të vendosura, rreth kohës së sulmit me dron.

Departamenti Amerikan i Shtetit dënoi “aktin e dukshëm të terrorizmit” në një deklaratë të dielën. “Ne jemi në kontakt të ngushtë me forcat irakiane të sigurisë të ngarkuara me ruajtjen e sovranitetit dhe pavarësisë së Irakut, dhe kemi ofruar ndihmën tonë ndërsa ata hetojnë këtë sulm”, tha zëdhënësi Ned Price.

Presidenti i Qeverisë Rajonale Kurde (KRG), rajoni gjysmë autonom në Irakun verior, lëshoi ​​gjithashtu një deklaratë duke dënuar tentativën e dështuar të vrasjes, duke e quajtur atë një “akt terrorist” që shënon një “zhvillim të rrezikshëm që kërcënon sigurinë dhe stabilitetin në vend dhe sjell pasoja të rënda”.

“I ftoj të gjithë të ushtrojnë përmbajtje dhe qetësi”, thuhet në një deklaratë nga presidenti i KRG-së, Nechirvan Barani.

Kleriku mysliman shiit me ndikim dhe kreu i Lëvizjes së fuqishme Sadrist Moqtada al-Sadr e quajti incidentin një “akt terrorist” që “e kthen [Irakun] në një gjendje kaosi, për t’u kontrolluar nga forcat joqeveritare, në mënyrë që Iraku të jetojë nën dhimbja e trazirave, e dhunës dhe e terrorizmit, kështu që rreziqet dhe ndërhyrjet nga jashtë e fshinin andej-këtej”.

Si rezultat i përpjekjes, tha ai, “ushtria jonë trime dhe forcat heroike të sigurisë duhet t’i marrin gjërat në duart e tyre, derisa Iraku të rimëkëmbet dhe të kthehet i fuqishëm”.

Al-Sadr dhe koalicioni i tij fituan më shumë se 70 vende në zgjedhjet parlamentare të Irakut të mbajtura dy javë më parë, duke fituar një numër të konsiderueshëm që nga zgjedhjet e fundit në 2018, kur fituan 54 vende.

Liga Arabe, një organizatë e 22 vendeve të Lindjes së Mesme dhe Afrikës dhe Organizata për Çlirimin e Palestinës (PLO), dënoi “përpjekjen e tmerrshme për vrasje” në një deklaratë të dielën dhe tha se Sekretari i Përgjithshëm i saj Ahmed Aboul Gheit foli me al-Khadimin në telefon.

“Aboul Gheit tha se vrasja është mjeti i frikacakëve dhe se autorët e këtij incidenti dëshirojnë ta tërheqin vendin në furrën e grindjes dhe të ndezin një shkëndijë të kaosit civil në vend – dhe se Iraku, njerëzit e tij dhe lidershipi është në gjendje ta kapërcejë këtë fazë të vështirë me kohezion dhe solidaritet kombëtar dhe të refuzojë terrorizmin, milicinë dhe dhunën”, thuhet në deklaratë.

Liga theksoi gjithashtu se zgjedhjet e fundit “përfaqësuan një ndryshim të rëndësishëm drejt stabilitetit në vend” dhe u bëri thirrje të gjitha palëve “të respektojnë rezultatet e tyre dhe të punojnë brenda kornizës së kushtetutës, ligjit dhe rregullave të lojës politike demokratike”.

Askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për atentatin, por ai vjen mes tensioneve të shtuara në kryeqytet.

Të premten, një person u vra dhe dhjetëra u plagosën pasi mbështetësit e milicive të mbështetur nga Irani u përleshën me forcat irakiane të sigurisë pranë Zonës së Gjelbër, thanë zyrtarët shëndetësorë për CNN.

Partitë që përfaqësojnë milicitë e mbështetura nga Irani bënë thirrje për protesta pas humbjes së vendeve në parlament gjatë zgjedhjeve të Irakut muajin e kaluar, duke zemëruar udhëheqësit e milicisë dhe duke shkaktuar disa protesta dhe ulje gjatë javëve të fundit.

Kata’ib Hezbollah, një nga grupet më të fuqishme të milicisë shiite të mbështetur nga Irani në Irak, mohoi çdo përfshirje në atentatin ndaj kryeministrit të dielën, ndërsa vuri gjithashtu në dyshim qëndrimin e qeverisë për sulmin në një deklaratë të lëshuar nga zëdhënësi Abu Ali.

Al-Askari tha se Al-Kadhimi “po luan viktimën”, duke shtuar se ka mënyra “më pak të shtrenjta” dhe më të garantuara për t’i shkaktuar dëm kryeministrit -nëse ky ishte qëllimi.

“A nuk është ironike që ai bën thirrje për përmbajtje dhe qetësi, ndaj kush duhet të shqetësohet? Kush e ka humbur kontrollin mbi veten?”, tha al-Askari në një deklaratë të dielën.

Në një sulm të pandalshëm ndaj kryeministrit, al-Askari shtoi: “Zoti të mallkoftë ty dhe ata që ju ndihmojnë”.

Ndërkohë, Sekretari i Këshillit të Lartë të Sigurisë Kombëtare të Iranit, Ali Shamkhani dënoi tentativën për vrasje, duke thënë në një postim në Twitter të dielën se incidenti duhet “të gjurmohet në institutet (ose agjencitë) e huaja” që “nuk kanë sjellë asgjë përveç pasigurisë, mosmarrëveshje dhe destabilitet për popullin e shtypur irakian përmes krijimit dhe mbështetjes së grupeve terroriste dhe pushtimit të këtij vendi për vite me radhë”.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...