E premte, 30 Korrik, 2021
35.5 C
Tirana

2 marsi/ Ja çfarë pritet të bëjë Meta mbrëmjen e sotme  

Në një moment retorikash dhe përplasjesh të vazhdueshme mes presidentit dhe kryeministrit, Meta do jetë mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinion”, për t’iu përgjigjur një sërë çështjesh tejet sensitive. Vetëm pak ditë para manifestimit të paralajmëruar të 2 marsit, presidenti do të pyetet nga gazetarët edhe mbi detajet e këtij manifestimi.

Në postimet e vazhdueshme që ka përcjellë në rrjetet sociale, Kreu i Shtetit jep mesazhin se në 2 mars do të mbahet manifestimi mbarëkombëtar dhe paqësor në mbrojtje të demokracisë. Për Metën, kjo protestë bëhet për të mbrojtur Kushtetutën dhe Gjykatën Kushtetuese.

E ndërsa Besëlidhja Kuq e Zi e 2 marsit, thirrur nga presidenti Ilir Meta po afron, ai do t’ju përgjigjet gazetarëve, lidhur me disa nga çështjet më të prekura të momentit, si: Gjykata Kushtetuese, akti normativ anti KÇK, kallëzimi penal ndaj ministres Gjonaj, grushti i shtetit, Këshilli i Emërimeve në Drejtësi etj.

Pasditen e sotme, zëdhënësi i presidentit Meta, Tedi Blushi, reagoi pas daljes për mediat të Etilda Gjonajt, duke thënë se ajo nuk i dha shpjegim asnjë prej veprimeve që kishte kryer për botimin në Fletore Zyrtare të akteve të KED, duke pranuar njëkohësisht fajin.

Blushi shprehet se tashmë kushti kryesor për hapjen e negociatave do të jetë hetimi dhe ndëshkimi i krimit kushtetues, të kryer nga ‘grupi i strukturual kriminal”, duke i bërë apel Gjonajt të tregojë shokët.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bar do hamë por parimet nuk do t’i shkelim

Nga Alfred Peza Enver Hoxha do ta ketë patur zili sot nga varri Sali Berishën, që ia doli edhe pas 30 vjetësh demokraci, ti imponojë...

“Ballkani i hapur”/ Lubonja: Serbia fuqizohet, Shqipëria dobësohet

Analisti i njohur, Fatos Lubonja e shikon më të avantazhuar Serbinë në krahasim me Shqipërinë, në lidhje me nismën ''Ballkani i Hapur'', kur prej...

Udhëtimi drejt Italisë, ja kriteret që duhen plotësuar nga pasagjerët shqiptarë

Aeroporti Ndërkombëtar Nënë Tereza (TIA), ka dhënë një njoftim shumë të rëndësishëm për të gjithë pasagjerët shqiptarë, që do duan të udhëtojnë drejt Italisë. Duke...

Gjykata e Lartë me 9 anëtarë, Kim: Reforma në drejtësi të japë rezultate

Ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim ka përshëndetur emërimin e gjyqtarit Asim Vokshi në Gjykatën e Lartë, ku tashmë ky intitucion ka 9...

DW: Në kufirin Shqipëri-Greqi lulëzon kontrabanda e kanabisit

Një nga rrugët më të mëdha të kontrabandës së kanabisit dhe të drogave në Evropë kalon nga Shqipëria përmes fshatrave kufitare grekë. Prej këtu...