E diel, 5 Korrik, 2020
28 C
Tirana

10 fakte, pse LSI po largohet nga koalicioni opozitar

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

Favore seksuale për t’i kthyer mjetin, arrestohen dy zyrtarë policie

Dy efektivë të Policisë Rrugore në Tiranë janë arrestuar, pasi akuzohen se në këmbim të dorëzimit të automjetit të sekuestruar në pronësi të një...

Shqetësim në Spanjë, rikthehen masat e izolimit

Qytetarët në Spanjë kanë filluar që të shqetësohen sërish nga koronavirusi. Numri i rasteve të reja me COVID-19 është rritur ndjeshëm ndërkohë në një zonë...

Aksident në hyrje të Lezhës, përplasen tre automjete

Një aksident ka ndodhur gjatë mesditës së sotme, në hyrje të Lezhës. Në këtë aksident janë përfshirë tre automjete. Si pasojë e këtij aksidenti janë...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Pandemia/ Shënohet rekord i zi në Kosovë

Ditën e sotme është shënuar një rekord i zi nga koronavirusi në Kosovë. Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se gjatë 24 orëve të fundit kanë...

Vetëflijimi/ Zhaneta kishte punuar më herët në shtëpinë e një ish-kryeministri

Zhaneta Josifi, 56-vjeçarja që u vetësakrifikua me të bijën e saj Anisën për ringjalljen, vite më parë ka punuar pastruese në shtëpinë e një...

Del nga rruga mjeti në Tiranë/ Ndërron jetë pasagjeri, shoferi në spital

Në rrugën e Zallbastarit, në vendin e quajtur “Rrapi”, një mjet ka dalë nga rruga dhe për pasojë ka ndërruar jetë pasagjeri në mjet,...

Ngjarja horror në Kombinat/ Prokuroria nis hetimet ndaj të gjithë sekteve fetare

Pas ngjarjes së rëndë në Kombinat, ku nënë e bijë u vetëflijuan, mësohet se Prokuroia ka nisur hetimet ndaj të gjithë sekteve fetare në...

“Një kombinim sa i frikshëm, aq dhe i rrezikshëm”, ja çfarë ndodhi mbrëmë në këto akse rrugore

Duket se drejtuesit e mjeteve, po ‘rikuperojnë’ periudhën e izolimit. Shumë prej tyre janë bërë shkak të aksidenteve rrugore, pasi lëvizin me shpejtësi tej...

Nga Kreshnik Spahiu

Nuk kishte si ndodhte ndryshe….

Sot presidenti Meta ka marrë të gjitha garancitë e mundshme për të ardhmen e tij dhe LSI.

Faktet flasin më shumë se analizat prandaj po i rendisim ato për të bindur çdokënd se Ilir Meta ka futur në xhep mandatin e dytë si president dhe i ka garantuar Edi Ramës mandatin e tretë si kryeministër nëpërmjet marrveshjes së mëposhtme:

– Sot Edi Rama i dhuroi Ilir Metës shkarkimin e Adrian Dvoranit duke i dhënë fund luftës pa limit mes Qeverisë dhe Presidencës.

– Sot Rama krijoi hapësirën që në krye të KED të vihet një propozim tjetër i presidentit Meta, gjyqtarja Vitore Tusha.

– Sot kryeministri Rama ka dhënë garancitë që të votohet në Parlament propozimi i presidentit Meta për kreun e KLSH, zotin Arben Shehaj.

– Presidenti Meta ka dhënë garancitë që do firmosi marrveshjen PD-PS-LSI mbi dakortësine mbi zgjedhjet.

– Edi Rama po tërheq gradualisht komisionin për shkarkimin e presidentit Meta.

– Marrëveshjen zgjedhore e mbështetur nga Partia Socialiste favorizon LSI me formulën e cila duke qenë e dyta në koalicion para electoral, përfiton dyfishin e mandateve.

– Kryeministri Rama rifuti në sistem opozitën e cila ishte vetëvrarë duke djegur mandatet dhe nxorri jashtë loje opozitën e re Hajdari-Murrizi-Alimadhi etj. Duke nënshkruar me ish-deputetët ai ç’faktorizoi Parlamentin dhe rifuti në lojë Bashën, Vasilin, Berishen etj.

– Marrëveshja zgjedhore po shoqërohet me një marreveshje për reformën në drejtësi, ku sipas së cilēs, pushteti gjyqësor ndahet mes Ramës dhe Metës.

– Presidenti Meta po garanton stabilitetin e marrëveshjeve dhe plotësimin e kërkesave të BE për hapjen e negociatave, duke mos e penguar qeverinë Rama, as me protesta, as me bojkote, as me refuzime, por me balanc qëndrimesh.

– LSI po rishikon pozicionin e saj duke siguruar një pushtet të dyfishtë:

1-koalicion qeveritar me Ramën 2021-2025 dhe 2- një mandat të dytë për Metën si president 2022-2027.

Ka shumë lexues që do jenë mosbesues me këto fakte.

Koha do provojë se kjo është marrveshja ku “fitojnë të gjithë”.

1- Fiton Meta si presidenti i parë me 2 mandate.

2- Fiton Rama si kryeministri i parë me 3 mandate.

3- Fiton Monika si zv.kryeministre e ardhshme e Shqipërisë.

4- Fiton Basha rifutjen në Parlament me afro 60 deputetë. Pret dhe 4 vjet se është i ri 44 vjeç. Asgjë nuk humb të bëhet 48 vjeç kryeministër.

5- Fiton Berisha një pushtet në hije të përjetshëm deri sa të ketë frymë dhe paprekshmëri familjare. Pa harruar autoritetin në hije.

Po, po, me marrveshjen fitojnë të gjithë….

Por ju aspak.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Një tjetër kandidate për rektore në Universitetin e Tiranës

Garës për rektor në Universitetin e Tiranës, që do të mbahen më 30 korrik, i është bashkuar një tjetër kandidate. Pranë KIZ, si kandidate për...

Plagosi 30-vjeçarin në mesnatë, policia identifikon autorin

Gjatë mesnatës së kaluar, një 30-vjeçar është plagosur me armë zjarri, pranë një lokali në aksin rrugor Burrel-Tiranë. Policia bën me dije se ka identifikuar...

A e përballon ekonomia shqiptare një karantinë të dytë

Ekuacioni me shumë të panjohura i Covid-19 është larg zgjidhjes. Kur u duk se po i vinte fundi, u shtuan ndryshoret, duke e komplikuar më...

Aksident pranë qendrës së Tiranës, makina përmbyset në mes të rrugës (Foto)

Një aksident rrugor është regjistruar në orët e para të mëngjesit në Tiranë, ku janë përfshirë dy makina. Raportohet se ngjarja ka ndodhur në rrugën...

Policia ndëshkon 8 shoferë në Tiranë

Gjatë orëve të mbrëmjes e deri në orën 00.30 të mëngjesit të sotëm, Policia Rrugore e Tiranës në aksin rrugor Sauk-Teg ka evidentuar dhe...