E diel, 1 Gusht, 2021
40.5 C
Tirana

Zyrtarët e OBSH-së tregojnë medikamentin që “lufton” koronavirusin

Organizata Botërore e Shëndetësisë njofton se medikamenti kundër Ebolës është tani për tani, ilaçi më i mirë për trajtimin e koronavirusit

Sipas OBSH, shumë pacientë nga Kina edhe Italia janë përmirësuar ndjeshëm pas trajtimit me këtë medikament.

Antivirali “Remdesivir” i prodhuar nga kompania amerikane “Gilead Science”, ka rezultuar edhe më efektiv se ilaçet kundër HIV-it. Remdesivir aktualisht po kalon në provë klinike në SHBA.

“Tani ekziston vetëm një ilaç që ne mendojmë se mund të ketë efikasitet kundër koronavirusit dhe ne mendojmë se është Remdesiviri”, tha në një konferencë shtypi në Pekin, ndihmësi i drejtorit të përgjithshëm të OBSH-së Bruce Aylëard.

Kompania që e prodhon, “Gilead” nisi të bashkëpunonte me autoritetet shëndetësore kineze në fund të janarit, duke testuar pacientët me Covid-19, sëmundja që shkakton koronavirusi. Në fillim të këtij muaji, Instituti Amerikan i Shëndetit i SHBA (NIH) njoftoi se Remdesivir mund të parandalonte koronavirusin tek majmunët.

Sipas të dhënave, ilaçi lehtëson ndjeshëm frymëmarrjen dhe mushkëritë. Tek kafshët e infektuara, Remdesivir përmirësoi ndjeshëm gjendjen e tyre.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA sanksionon më shumë zyrtarë kubanë për shtypjen e protestave

Administrata e Presidentit Biden ka vendosur sanksione ndaj forcave policore të Kubës dhe dy udhëheqësve të saj pas protestave të fundit në vendin ishull...

Maqedonia e Veriut mund të rekomandojë dozën e tretë të vaksinës

Maqedonia e Veriut nuk e përjashton mundësinë e aplikimit të dozës së tretë të vaksinës kundër koronavirusit pasi, siç tha ministri i Shëndetësisë, Venko...

Izraeli akuzon Iranin për sulmin vdekjeprurës në cisternat e naftës

Izraeli ka akuzuar Iranin se qëndron pas një sulmi ndaj një cisternë nafte në të cilën u vranë dy anëtarë të ekuipazhit, një shtetas...

Pranoi plagjiaturën, bie popullariteti i kandidatit për kancelar në Gjermani

Kandidati potencial për të zvendësuar Kancelaren Angela Merkel, në Gjermani Armin Laschet ka kërkuar falje pasi ka përdorur plagjaturë në librin e tij. Laschet, në...

Manaj i pafat, portieri i Shtutgartit i mohon golin e radhës me Barçën (Video)

Rei Manaj e nisi nga stoli miqësoren e sotme që Barcelona luajti në Gjermani kundër rivalëve të Shtutgartit. Sulmuesi shqiptar u aktivizuar vetëm në minutën...