E martë, 21 Shtator, 2021
18.5 C
Tirana

Zjarret në vend/ Riaktivizohet vatra në Kukës, dëme kolosale edhe në jug të vendit

Zjarri i cili para një jave përfshiu zonën e njohur si Surroj, në qarkun e Kukësit, duket se është riaktivizuar.

Sipas informacioneve paraprake, zjarri i përmasave të mëdha ka rënë në vendin e quajtur Grykët e Ftohta.

Ndërkohë, FaxNews raporton se zjarrfikësja, Shërbimet Pyjore dhe Ushtria kanë shkuar menjëherë në vendngjarje, por kanë hasur vështirësi në ndërhyrje për shkak të terrenit.

Përveç të tjerave, mësohet se vatrat e zjarrit dhe përhapja e tyre është e favorizuar edhe nga era që fryn në zonë.

Nga ana tjetër, një zjarr me përmasa të mëdha nisi edhe në fshatin Komat, Bashkia Finiq, mesditën e së martës dhe ka vijuar deri në orët e para të së mërkurës. Policia dyshon se zjarri ka qenë i qëllimshëm dhe ka nisur hetimet.

Nga inventari i bërë sot nga zyrtarë të bashkisë, mësohet se është përfshirë nga zjarri një sipërfaqe prej 150 ha kullotë, nga të cilat 55 ha shkurre, 20 ha e privatit, ndërsa pjesa tjetër ullishte dhe pemëtore.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kosova ndalon hyrjen e mjeteve me targa serbe, Drecun: Aksioni i planifikuar

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, ka deklaruar se aksioni i Njësisë Speciale të Kosovës rreth vendosjes së reciprocitetit...

Ndodh edhe kështu/Nuk siguroi dot biletën, tifozi fshihet në tualetin e femrave

Për të parë skuadrën e zemrës, ia vlen çfarë do lloj sakrifice. Një tifoz skocez i skuadrës së Sëlltikut është përballur me një të...

E mendonin të vdekur në Pukë, si i dështoi plani për inskenimin e vrasjes

Vijojnë hetimet ndaj biznesmenit italian Davide Pecorelli, të cilit i dështoi plani për inskenimin e vrasjes. Shqipëria nis hetimet për "shkatërrim prone" e "dëmtim...

Thellohet tragjedia, shuhet familja Gjoka nga shpërthimi i bombolës së gazit

Pas dy motrave dhe mamasë, ka humbur jetën edhe djali 12-vjeçar i familjes Gjoka. Enriko Gjoka 12 vjeç, fatkeqësisht nuk ia ka dalë t'i...

Vendimi/Çfarë është reciprociteti për targat e Serbisë? Blindohet kufiri

Duke parë situatën e agravuar tashmë mes Kosovës dhe Serbisë, Ministria e Punëve të Brendshme ka kërkuar nga ana e qytetarëve që të shfrytëzojnë...