E shtunë, 25 Shtator, 2021
8.5 C
Tirana

Greqia paralajmëron Shqipërinë: Mbyllni urgjent hetimet për Kacifas

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dhendias, ka rikthyer sërish në vëmendje vrasjen e ekstremistit Kostandinos Kacifas, në nëntor të vitit të kaluar nga policia shqiptare në Gjirokastër, pasi ai hapi zjarr ndaj tyre.

Ministri Dendias paralajmëron Shqipërinë që të përfundojë hetimet dhe të publikojë sa më shpejt të jetë e mundur raportin që do hedhë dritë mbi të vërtetën, teksa e lidh këtë ngjarje me perspektivën evropiane të vendit tonë.

Ministria e Jashtme greke ka treguar dhe vazhdon të tregojë seriozitet dhe përgjegjësi në trajtimin e çështjes së rëndësishme të K. Katsifas. Ai rregullisht informon dhe sensibilizon partnerët ndërkombëtarë për këtë çështje, si dhe për çdo zhvillim që ndikon negativisht në grekët tanë në Shqipëri.

Pozicioni ynë i vendosur, i cili është ngulitur fort, është se mbrojtja efektive e të drejtave të Minoritetit Kombëtar Grek (EEU) ka të bëjë jo vetëm me marrëdhëniet bilaterale greko-shqiptare, por edhe, në veçanti, perspektivën evropiane të Tiranës.

Athina i ka bërë të qartë palës shqiptare se hetimet përkatëse duhet të përfundojnë menjëherë dhe të publikohet sa më shpejt të jetë e mundur, pa vonesa të mëtejshme, raporti i hollësishëm që do të hedhë dritë mbi të gjitha aspektet e çështjes dhe kjo do të çojë në dhënien e drejtësisë, por dhe sigurisë për minoritetin kombëtar grek”, deklaroi ministri grek.

Nikos Dhendias theksoi se falë përpjekjeve greke, nevoja për zbardhjen e plotë të çështjes Kacifas është regjistruar në raportin vjetor të Parlamentit Evropian për Shqipërinë.

Sipas tij, autoritetet shqiptare duhet të hetojnë në mënyrë të plotë dhe transparente faktet që çuan në vdekjen e Kacifas, duke vënë në dukje se zhvillimet në këtë fushë monitorohen nga afër nga Komisioni Evropian.

Ndërkohë, mediat greke shkruajnë se ministri i Jashtëm grek, Nikos Dhendias, ka prejardhje nga Himara.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Në rritje kërkesat për azil, arrijnë nivelin më të lartë të pas-pandemisë

Kërkesat për azil nga shqiptarët kanë filluar rritjen graduale pas lehtësimit të kritereve të udhëtimeve në vendet e Bashkimit Europian, por sërish ato mbeten...

Yuri Kim i shkon në zyrë Bashës. Cilat janë porositë e radhës?

Kryedemokrati Basha do të takojë sot në orën 16:00, ambasadoren e SHBA-së në Shqipëri Yuri Kim. Pas vendimit për përjashtimin e ish-kryeministrit Sali Berisha...

La hotelin luksoz, Lionel Messi paguan shumën e majme për vilën

Ylli argjentinas Lionel Messi, ka arritur që të gjejë një shtëpi në Paris. Sipas asaj që raporton “RMC Sports”, Messi deri tani ka jetuar...

“Mbretëria” e Kozakut, si kërcënim për një gjeneratë

Nga: Mentor Kikia Njëri që u quajtka Kozak, qenka shpallur mbreti i Instagramit dhe Tik-Tokut. Por një tjetër që u quajtka Fabio, mesa duket pretendent...

“Mbreti i Instagramit” në sherr me “mbretin e burgut”, “lufta” për famë

Rrjetet sociale janë kthyer në “ushqimin” e përditshëm të rinisë. Aty mund të gjesh video argëtuese, edukuese, por në të shumtën e rasteve rinia...