E diel, 24 Tetor, 2021
11.5 C
Tirana

Zgjedhjet në Gjermani/ Qendra e majtë fiton ngushtë kundër partisë së Merkel

Sipas rezultateve paraprake, Social Demokratët e Gjermanisë (SPD) kanë fituar ngushtë zgjedhjet federale të vendit, duke mposhtur partinë e kancelares në largim, Angela Merkel.

SPD siguroi 25.7% të votave, ndërsa blloku konservator CDU/CSU në pushtet fitoi 24.1%. Të Gjelbrit arritën rezultatin më të mirë në historinë e partisë së tyre, duke dalë në vendin e tretë me 14.8% të votave.

Tani duhet krijuar një koalicion për të formuar një qeveri.

Kreu i SPD Olaf Scholz, tha më herët se partia e tij kishte një mandat të qartë për të sunduar, pasi partia e tij filloi të dilte në krye.

Këto zgjedhje kanë qenë të paparashikueshme që nga fillimi dhe rezultati nuk do të ishte kurrë fundi i historisë. Për një gjë, kancelarja në largim nuk po shkon askund, derisa të krijohet koalicioni – dhe kjo mund të duhet të presë deri në Krishtlindje.

Detyra e pasardhësit është të udhëheqë ekonominë kryesore të Evropës gjatë katër viteve të ardhshme, me ndryshimet klimatike në krye të axhendës së votuesve.

Përkrahësit e SPD të Scholz e mirëpritën atë me entuziazëm, por vetëm më vonë kur partia e tij kaloi në epërsi, ai i tha një auditori televiziv se votuesit i kishin dhënë atij detyrën për të formuar një “qeveri të mirë, pragmatike për Gjermaninë”.

Rivali i tij konservator u përgjigj, duke argumentuar se ishte për krijimin e një koalicioni, jo për marrjen e “një shumice aritmetike”. Fituesi nuk i merr të gjitha, me fjalë të tjera.

“Dy ndoshta-kancelarë dhe dy mbretërues” ishte një nga titujt që përmblidhte rezultatin e së dielës në mbrëmje, por kjo ishte ajo që dukej.

Sepse nuk janë vetëm socialdemokratët dhe udhëheqësit konservatorë që luftojnë për pushtet. Dy krijuesit janë të Gjelbrit dhe FDP-ja liberale, pro-biznesit, dhe ata janë të hapur për oferta.

Pra, nga të gjitha koalicionet e mundshme, të Gjelbrit dhe liberalët paraqiten të dy që ka më shumë gjasa të formohen. Njëra është e ashtuquajtura ‘koalicion semafor’, i përbërë nga ngjyrat e partive – e kuqe (SPD), e verdhë (FDP) dhe e Gjelbër – ose ka alternativën e Xhamajkës, e zezë (CDU), e verdhë (FDP) dhe të Gjelbrit,

është hera e parë që Gjermania po përballet me një koalicion trepalësh, por ky vend ka hyrë në një epokë të re politike dhe biseda ende nuk ka filluar.

Përtej katër partive kryesore, ishte një natë e keqe për të majtën radikale dhe një natë e ashpër për të djathtën ekstreme.

Krahu i majtë Die Linke ra nën pragun 5% të kërkuar për të hyrë në parlament, por mbijetoi sepse siguroi tre mandate të drejtpërdrejta.

Dhe megjithëse pjesa e votave të së djathtës ekstreme AfD duket se ka rënë në shkallë kombëtare, ajo do të jetë partia më e madhe në shtetet lindore të Saksonisë dhe Thuringia.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Çfarë PD-je mund të sjellë Foltorja?

Nga: Ergys Mërtiri Mbështetësit e z. Berisha pretendojnë se Foltorja po sjell debatin dhe reflektimin që i ka munguar PD-së duke i kontribuar hapjes dhe...

Sherr mes afganëve në Shëngjin, 26-vjeçarja plagos bashkëjetuesin 

Një grua afgane ka qëlluar me thikë bashkëjetuesin e saj me kombësi afgane, mesditën e sotme në ambientet ku janë akomoduar në Shëngjin. 26-vjeçarja...

Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis botërorin

Ekipi i boksit të Kosovës nuk është lejuar të hyjë në Serbi, për të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të boksit që mbahet në...

Futbollisti torturohet dhe grabitet në prani të partneres

Një yll i Premier Ligës është sulmuar nga banditë të maskuar në shtëpinë e tij, të cilët e kanë lidhur dhe torturuar para se...

Basha: Zotit mund t’i kem hyrë në hak, por jo Berishës!

Kryedemokrati Basha është treguar i hapur për mediat, ndërsa ka komentuar vendimin e tij për të përjashtuar Sali Berishën. Ai tha se nuk i...