E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Katër kamionë të tjerë vendosen tek barrikadat në Bërnjak

Mediat në Kosovë raportojnë se në orën 01:00 pas mesnate janë vendosur katër kamionë të rinj, tek barrikadat në pikëkalimin kufitar në Bërnjak. Sot është dita e tetë e protestës nga serbët, pas vendosjes së masës së reciprocitetit për targat nga ana e Qeverisë së Kosovës.

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka reaguar pas kërkesës së sekretarit të NATO-s, Jens Stoltenberg, i cili në kuadër të situatës së krijuar në veri të Kosovës, ka kërkuar vetëpërmbajtje dhe kthim në dialog. Vuçiç i ka dhënë ultimatum NATO-s se nëse serbët e veriut të Kosovës prekën dhe nëse ajo nuk reagon brenda 24 orëve, atëherë do të ndërhyjë shteti serb.

“I kam thënë Stoltenbergut, që nuk do të futemi në Kosovë nëse rrezikohet populli serb, para se të presim 24 orë për intervenim të NATO-s.

Serbia nuk ka hyrë në territorin e Kosovës, jo sepse ne nuk e konsiderojmë si territor tonë, por sepse sipas Marrëveshjes së Kumanovës, ne nuk kemi të drejtë ta bëjmë këtë”, është shprehur Vuçiç për mediat serbe.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...