E martë, 7 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Zbulimi i madh, shkencëtarët gjejnë origjinën e virusit misterioz kinez

Teksa numri i viktima ka vajtur 17 dhe raportohen mbi 400 të infektuar, shkencëtarët duket se kanë bërë një zbulim të madh. Sipas CNN, shkencëtarët kanë arritur të kuptojnë origjinën e vërtetë të virusit misterioz kinez.

Gjarpërinjtë – kraiti kinez dhe kobra kineze – mund të jenë burimi origjinal i koronavirusit të përhapur së fundmi.

Sipas CNN, Bungarus multicinctus, i njohur gjithashtu si kraiti tajvanez ose kinez, është një nga gjarpërinjtë më helmues në botë. Ai ka si mjedis natyror Kinën qendrore dhe pjesën më të madhe të Azisë Juglindore.

Sipas mediave, duke përdorur mostra të virusit të izoluar nga pacientët, shkencëtarët kanë arritur të përcaktojnë kodin gjenetik të virusit. Sipas shkencëtarëve, patogjeni përgjegjës për këtë pandemi është një koronavirus i ri. Tashmë që u përcaktua kodi gjenetik, pritet që shumë shpejt të prodhohet dhe një antivirus për parandalimin e tij.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Njeriu njihet kur ceket interesi personal”, Basha flet për Berishën

“E vërteta është që kam patur një bashkëpunim shumë të ngushtë. Ne kemi patur një marrëdhënie shumë të ngushtë me njëri-tjetrin gjatë kohës që...

Clinton nderon kryeministrin Rama me çmimin “Vital Voices Global”

Kryeministri Edi Rama u nderua gjatë vizitës së tij në Nju Jork, me çmimin e “Inovatorit të nderuar global” nga organizata e themeluar nga...

Ukraina fuçi baruti

Perëndimi i forcon krahët Ukrainës. Për shkak të rritjes së tensioneve ushtarake me Rusinë, SHBA, Franca, Britania e Madhe, Italia dhe Gjermania kanë mbështetur...

Gjici shfrenon fantazinë: As Gjermania s’i ka bërë investimet që ka bërë Kukësi

Kryebashkiaku i Kukësit, Safet Gjici, ka surprizuar me deklaratën e tij publike, duke thënë se as Gjermania nuk i ka bërë investimet që ka...

Foltorja dhe Prefekti, nuk janë hallet e shqiptarëve

Nga: Artur Ajazi Në një kohë kur gjithë bota merret me problemet e pandemisë, apo rritjes së mirëqenies, zgjidhjen e krizave dhe shuarjen e vatrave...