E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Zbardhet konflikti/Nipi vret xhaxhanë dhe më pas veten

Një ngjarje e rëndë ndodhi mbrëmjen e djeshme në Vlorë, ku nipi vrau xhaxhain e më pas veten. Krimi i dyfishtë është regjistruar në fshatin Mekat të Vlorës, e ndërsa viktimat janë identifikuar si Genci Koreta, 39 vjeç (nipi) dhe xhaxhai Jorgji Koreta, 64 vjeç. I riu i cili dyshohet se vuante nga depresioni, ka qëlluar me armë gjahu xhaxhanë, teksa po punonin në ullishte.

Zbardhet dinamika paraprake e ngjarjes

Jorgji Koreta jetonte prej vitesh në Vlorë, por kishte tokat me ullinj në fshatin Mekat. Dje ai kishte udhëtuar nga Vlora drejt Mekatit, për të vjelë ullinjtë së bashku me nipin e tij Gencin në tokën që ndodhej pranë shtëpisë se Genci Koretës, që është edhe autori i ngjarjes.

Zënka për rrënjët me ullinj

Motivet e krimit janë ende të paqarta, por besohet se janë zënë për rrënjët me ullinj. Një debat i filluar mes fjalëve, konfrontimit fizik mes tyre dhe më pas përdorimit të armës së gjahut.

I nxehur dhe në gjendje të rënduar psikologjike, Genci është kthyer në banesë siç tregojnë edhe familjarët, dhe ka marrë armën e gjahut. Eshtë rikthyer tek toka dhe ka goditur në drejtim të tij me një plumb i cili e ka kap të ndjerin në pjesën e kokës. Disa metra më tutje ka goditur veten në kokë. Arma e gjahut ishte pa leje përdorimi nga Genci Koreta, armë me të cilën ka shtënë vetëm dy herë pasi aq fishekë ka patur.

Lexo edhe :   Kapiteneria e Vlorës merr masat, ndalohet dalja në det e anijeve të peshkimit
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...