E premte, 23 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Vuçiç publikon dokumente në sy të Kurtit: Shqiptarët terrorizuan serbët (Foto)

Takimi i dytë në Bruksel midis Kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe Presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç, është shoqëruar me tensione. Vuçiç, gjatë takimit me Kurtin dhe përfaqësuesit e BE-së, Joseph Borell dhe Miroslav Lajçak, të cilët ndërmjetësojnë dialogun, ka paraqitur dokumente dhe fakte, ku sipas tij vërtetojnë terrrorin që shqiptarët kanë ushtruar ndaj serbëve në Kosovë.

Lista përfshin gjithashtu objektet e Kishës Ortodokse së Serbisë shtëpi dhe prona të tjera private të serbëve që ishin në shënjestër të shqiptarëve. Gjithashtu, në mënyrë kronologjike, ka incidente në të cilat serbët u sulmuan gjatë vitit 2021, ku u rrezikuan siguria, jeta, shëndeti dhe e drejta e tyre për lëvizje, shkruan media serbe Alo.

Ky është takimi i dytë mes Kurtit dhe Vuçiçit. Takimi i parë mes tyre u zhvillua më 15 qershor, kur procesi i dialogut, i cili u ndërpre në shtator të vitit 2020, zyrtarisht rifilloi. Takimi i parë tregoi se palët kishin dallime të mëdha, megjithatë të dy zyrtarët u pajtuan që të vazhdojnë takimet.

Siç njoftoi zëdhënësi i Bashkimit Evropian (BE), Peter Stano, bisedimet midis Kurtit dhe Vuçiçit do të përqendrohen në përparimin e arritur si dhe për hapat e mëtejmë në procesin e dialogut.

Disa nga fotot dhe dokumentet e paraqitura nga Vuçiç

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...