E premte, 28 Janar, 2022
5.5 C
Tirana

Vuçiç: Pranojmë kompromis, por jo poshtërim për njohjen e Kosovës

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka deklaruar se një prej sfidave më të mëdha të Serbisë është arritja e një marrëveshjeje me Kosovën.

Ai u shpreh gjatë një konference se nuk do të pranojë poshtërimin e qytetarëve serbë për njohjen e Kosovës, shkruajnë mediat serbe.

“Obligimi ynë është që duke u përballur me sfidat më të mëdha, me presionet rreth Kosovës dhe përpjekjeve për të detyruar Serbinë që të njohë pavarësinë e saj pa marrë asgjë. Ne kemi shprehur dëshirën dhe qëllimin tonë për të biseduar dhe për të arritur një zgjidhje kompromisi. Qartësisht ne nuk do të pranojmë asnjë poshtërim të qytetarëve të Serbisë dhe qytetarëve tanë në Kosovë dhe Metohi”, tha Vuçiç.

Deklaratat kreu i shtetit serb i bëri gjatë një konference. pasi emëroi Ana Bërnabiçin në postin e kryeministres.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Fakte të panjohura mbi shkencëtarët më të famshëm të të gjitha kohërave

Ju ndoshta mund t’i njihni emrat e këtyre figurave historike të shkencës, si dhe zbulimet e tyre më të famshme. Por ndoshta mund të...

Pas acarit, rikthehen reshjet e shiut. Si do të jetë moti për këtë fundjavë

Reshjet e shiut pritet të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit të ditës së shtunë, në pjesën më të madhe të...

Shp*rthimi në banesën e Dukës, 34-vjeçari i arrestuar me shenja dj*gie në dorë

34-vjeçari i arrestuar për vendosjen e tritolit në banesën e kreut të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, rezulton me shenja djegie në dorë....

Pa të dashurën me shokun e tij, detaje nga sherri me th*ka në Berat

Detaje të reja janë hedhur në dritë sa i takon sherrit me thika në Berat, ku dy persona përfunduan me plagë të shumta në...

Faza e fundit e konfliktit dhe fati i “Foltores”

Nga: Ergys Mërtiri Pas muajsh tensione që degjeneruan deri në konfrontim fizik, përplasja Basha-Berisha po fillon të zbehet, ndërsa revolucioni i organizuar nga foltorja shkon...