E diel, 16 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Basha në Fushë-Krujë: Mbi 100 mijë persona humbën vendet e punës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka vijuar takimet e tij me biznesin, teksa sot u ndal te një mobileri në Fushë-Krujë.

Basha u tha sipërmarrësve se duhet një ndërhyrje e fuqishme, pasi mbi 100 mijë persona kanë humbur vendet e punës për shkak të pandemisë.

Kryeopozitari tha se për këto persona, duhet një pagesë prej 160 mijë lekë në muaj, për 6 muajt e ardhshëm.

Ndërsa për punëdhënësit, Basha propozon shumën 200 mijë lekë, në mënyrë që të marrin përsëri njerëz në punë nëse kanë nevojë.

”Këtu duhet një mbështetje e fuqishme e menjëhershme, në radhë të parë për ata që kanë humbur vendet e punës. Mbi 100 mijë njerëz e kanë humbur vendin e punës, sepse pronarët, sipërmarrësit, nuk kanë qenë në gjendje t’i paguajnë. Për këta duhet të ketë një pagesë minimale. Sepse ata realisht janë me duart lart me sytë nga qielli, po janë familjarët, kryefamiljarë, kanë fëmijët për të ushqyer.

Ndaj një pagesë 160 mijë lekë në muaj, duhet rezervuar për ta, së paku për gjashtë muajt e ardhshëm. Për ata që i kanë hequr nga puna, por kanë nevojë t’i rimarrin, edhe ata kanë nevojë për një mbështetje të drejtpërdrejtë nga shteti prej 200 mijë lekësh. Këto janë për situatën aktuale’’, u shpreh Basha.

#LIVE – Me biznesin e mobilerisë në Fushë Krujë për të ndarë planin me 5 pika për shpëtimin e ekonomisë

#LIVE – Me biznesin e mobilerisë në Fushë Krujë për të ndarë planin me 5 pika për shpëtimin e ekonomisë

Publiée par Lulzim Basha sur Mardi 6 octobre 2020

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...