E martë, 7 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Vuçiç jep lajmin e shumëpritur, paralajmëron daljen e vaksinës deri në fund të vitit

Dhjetëra vaksina kundër COVID-19 janë në faza të ndryshme të testimit në gjithë botën. Serbia është ndër vendet që ka shifra të frikshme të të infektuarve, por presidenti Aleksandar Vuçiç ka shtuar shpresat se së shpejti do të kenë në gjendje një vaksinë.

Presidenti i Serbisë ka deklaruar se po zhvillojnë bisedime me një vend, që siç tha, e ka përfunduar vaksinën ndaj COVID-19, dhe që “ua jep atë popullatave të rrezikuara”.

“Shpresojmë se para fundit të vitit, mund ta kemi atë vaksinë. Do të ishte shpëtim për Serbinë dhe ekonominë tonë”, tha Vuçiç, raporton Shërbimi i Ballkanit i Radios Evropa e Lirë.

Por Vuçiç e ka lënë enigmë, ndërsa nuk ka zbuluar se për kë vend bëhet fjalë. “Së shpejti do ta nënshkruajmë protokollin për bashkëpunim, por nuk mund t’ju them se cili vend është”, tha Vuçiç, duke iu përgjigjur gazetarëve në Beograd.

“Do të shohim që Serbia të jetë ndër 30 vendet e para që do ta marrë atë vaksinë”, shtoi ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Komentet negative për vaksinat, nisin hetimet për presidentin e Brazilit

S’ka më sekrete/ Ja kur do të mbahet Festivali i 60-të i Këngës në RTSH

Edicioni i 60-të i Festivalit të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar do të përfcillet LIVE për publikun shqiptar në mbrëmjet e 27,28 dhe 29...

Ekzekutimi i ish-deputetit, bashkëshortja nxjerr emrat dhe ndryshon dëshminë

Natalina Ujka, bashkëshortja e biznesmenit shkodran Pashko Ujka, ka treguar për grupin hetimor se personat me të cilët bashkëshorti i saj ka pasur konflikte...

Misteret e pazgjidhura të Luftës së Dytë Botërore

Ne të gjithë i duam misteret, dhe Lufta e Dytë Botërore siguroi shumë të tilla. Shkalla e madhe e luftimeve dhe e taktikave të tokës së djegur, solli...

Ish-banori i “Big Brother”: Donaldi nuk është fitues, mes çiftit s’ka dashuri

Ish-banori i “Big Brother”, Adi Pojana, teksa ishte i ftuar në studion e “Shqipëria Live”, ka komentuar lidhjen e shumëpërfolur mes Donaldit dhe Beatrix. Për...

“Shkelje financiare”, arrestohet presidenti i klubit italian

Presidenti i një prej klubeve të Serisë A është vënë në pranga, për shkelje financiare mes të cilave edhe deklarimin e falimentit të kompanive...