E martë, 22 Qershor, 2021
35.5 C
Tirana

”Votuesit janë klientë”/ Haxhiu: Të gjitha partitë blejnë vota

Zgjedhjet parlamentare të 25 prillit u fituan nga Partia Socialiste e cila siguroi 74 mandate, ndërsa Partia Demokratike 59.

Lëvizja Socialiste pati një tkurrje të madhe, pasi siguroi vetëm 4 mandate, teksa Partia Social Demokrate e Tom Doshit, fitoi 3 vende për në Parlementin e ardhshëm.

Por, opozita nuk e njeh rezultatin e zgjedhjeve, pasi sipas saj ato u manipuluan dhe votat u blenë.

I ftuar në emisionin ”Opinon”, analisti dhe gazetari Baton Haxhiu u shpreh se problem nuk është vjedhja e votave, por ai mendon se të gjitha partitë blejnë vota.

Ai tha se partitë bëjnë marrëveshje me votuesit sikur të ishin klientë, ndaj dhe duhet rregulluar sistemi financiar prej nga ku sigurojnë lekët partitë.

Pjesë nga biseda:

Baton Haxhiu: Problemi nuk është se si i vodhi ai votat. Problem është se të gjitha partitë, përveç të voglave. Të gjitha blejnë vota.

Bujar Nishani: Jo, jo unë kam qenë në fushata.

Baton Haxhiu: Të gjitha pa përjashtim, është puna e tyre se si e bëjnë marrëveshjen me klientin. Nëse nuk rregullohet ajo që quhet sistemi financiar prej nga ku sigurojnë lekët partitë.

Blendi Fevziu: Urdhëro? Nga biznesmenët…

Baton Haxhiu: More le të jenë, t’i deklarojnë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Zgjedhjet rajonale në Francë, test i rëndësishëm

Koronavirusi/ 5 raste të reja nga 4 mijë testime në 24 orët e fundit

Situata epidemiologjike në vend vijon të mbetet e qëndrueshme. Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 5 raste të reja me Covid-19, nga 4.064...

Talenti nga Kosova Blendi Idrizi kalon në ekipin e parë tek Shalke 04

Talenti nga Kosova Blendi Idrizi nënshkroi kontratën e tij të parë si profesionist me “mbretërorët” gjermanë të Shalke 04-ës. 23-vjeçari u bashkua me skuadrën...

Vodhi 5,5 milionë lekë, SHÇBA pezullon nga detyra nënkomisarin e policisë

Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat (SHÇBA), ka pezulluar një punonjës policie, pasi është i dyshuar për vjedhje, duke shpërdoruar detyrën. Sipas hetimeve disa...

Lajmet e fundit nga futbolli italian, Inter, Milan, Juventus…

Lajmet e fundit nga futbolli italian: Inter: Hakan Calhanoglu, pas ekzaminimeve mjekësore dhe pas një pushimi të shkurtër për drekë, arriti në selinë e...

Itali/ Krijohet molekula që kuron sëmundjen e Parkinsonit

Një molekulë që shkon direkt në tru për të shuar simptomat e sëmundjes Parkinson. Kjo  është ajo që studiuesit e Universitetit Shtetëror të Milanos...