E shtunë, 12 Qershor, 2021
26.5 C
Tirana

Nishani: Nëse Berisha ikën, PD do bjerë më shumë

Edhe pse prej 8 vitesh Lulzim Basha është kryetari i Partisë Demokratike, të shumtë janë analistët të cilët mendojnë se lideri real është ish-kryeminstri Sali Berisha.

Madje, kjo ishte dhe një nga kartat elektorale të përdorura nga kryeministri Edi Rama gjatë fushatës.

Analisti Baton Haxhiu dhe Kryetari i Këshillit Kombëtar të PD Bujar Nishani kanë debatuar në emisionin “Opinion” lidhur me këtë.

Duke analizuar rezultatin e zgjedhjeve dhe raportin mes Berishës dhe Bashës, Haxhiu u shpreh, se një lider që e do partinë e vet, largohet dhe nuk e kontrollon.

Ndërkohë për ish-presidentin Nishani, tërheqja e Berishës nga PD do të thoshte vota të humbura për këtë forcë.

“Në PD ka një respekt të pakufishëm të liderit historik. Asnjëri prej tyre nuk e ka vra babën që tha Edi Rama. Dhe arayeja pse është PD në këtë gjendje është se PD krejt në vitin 2019-2020 e ka fitu liderin jo në formën maksimale të saj. Çfarë ka qenë Sali Berisha? Ka qenë pjesë e familjes shqiptare në çdo sondazh. Dhe Berisha deri në vitin 2019 ka qenë më i rëndësishëm se Basha. Njeriu që është gri për kë të votojë, për liderin e vërtetë apo për atë që i rri si hije? Një lider që e do partinë e vet, largohet dhe nuk e kontrollon si Big Brother”, tha Haxhiu.

Ndërkohë duke ju referuar edhe sondazheve, ish-presidenti Nishani u shpreh: “A e pranon faktin që Berisha si lider del më lartë se Basha? I bie që nëse detyrojmë Berishën të iki, atëherë PD të bjerë më shumë nga sa ka sot”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vlorë/ Po ndiqej nga policia, automjeti përplaset dhe përmbyset

Një aksident ka ndodhur pasditen e sotme në qytetin e Vlorës. Mësohet se një automjet nuk ndaloi gjatë postbllokut të policisë, dhe shoferi,  në...

Ushtarët e Antikrimit s’mund t’i hidhen krimit

Nga: Preç Zogaj Drejtësia e re me bashkautorësi amerikane dhe europiane, në konceptim dhe zbatim, të cilën unë e kam mbështetur e do të vazhdoj...

Asisti i Shaqirit nuk mjafton, Zvicra ndalet nga Uellsi (Video)

Përfundon ndeshja e dytë e kampionatit europian ''EURO 2020''. Ndeshja e vlefshme për grupin A, midis Uellsit dhe Zvicrës është mbyllur në barazim, me...

Zgjedhje për kreun e ri/ Gjana: Komisionerët e kandidatëve vetëm nga degët e PD

Komiosionerët e çdo kandidati për kryetar në PD duhet të jenë anëtarë të degës përkatëse të PD-së ku do propozohen për këtë proces. Ka...

Asnjë viktimë nga koronavirusi, 12 raste të reja në 24 orët e fundit

Situata epidemiologjike në vendin tonë paraqitet e qëndrueshme. Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 12 raste të reja me Covid-19, nga 2.916 testime...