E enjte, 20 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Votimi i Kodit Zgjedhor, Balla: Shqiptarët do zgjedhin deputetët që duan

Pas rrëzimit të dekretetit të Presidentit Ilir Meta, Kuvendi votoi ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

Kreu i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla në një prononcim për mediat, tha se Kuvendi i ka dhënë drejtim kësaj çështjeje sot.

Sipas tij, shqiptarët do të votojnë edhe për kandidatin për deputet në secilën nga listat, teksa shton se mazhoranca e mirëpret edhe tani opinionin e Komisionit të Venecias.

Taulant Balla: ”Kuvendi sot i ka dhënë udhë ndryshimeve në Kodin Zgjedhor, tani Shqipëria ka një Kushtetutë që i ka dhënë mundësi qytetarëve shqiptarë që në zgjedhje do të votohet jo vetëm për subjektin elektoral, por edhe për kandidatin në secilën prej listave. Unë mendoj se Kuvendi bëri zgjedhjen e duhur dhe të vetme për të mos ta future vendin në një spirale apo në një situatë kaosi ligjor, sepse mungesa e traspozimit të ndryshimeve kushtetuese në kodin zgjedhor do të krijonte një situatë të paqartë juridike për 25 prillin. Shpreh vlerësimin që ne gjithmonë si mazhorancë në Kuvend e kemi  pritur dhe mirëpresim çdolloj opinion që vjen nga Venecia.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha pritet me protesta në Laç, ndërhyn menjëherë policia

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, është pritur me protesta në qytetin e Laçit. Simpatizantë të Partisë Demokratike që nuk janë dakord me të, kanë...

Meta ia merr këngës me Bujar Qamilin në Shkodër (VIDEO)

Për pak çaste, kreu i shtetit ka harruar zhvillimet politike, duke iu dedikuar pak vetes. Presidenti Meta ia ka marrë këngës me këngëtarin e...

Përplasja te “5 Maji”, Rama: E mira e përbashkët nuk merret peng nga askush

Dje nisi aksioni për shembjen e banesave në lagjen “5 maji” në Tiranë. Forcat policore rrethuan zonën, pasi një pjesë e banorëve kundërshtuan shembjen...

Donaldi shpallet banori më i padëshiruar në “Big Brother” (VIDEO)

Dje në "Big Brother Vip", banorët zhvilluan një spektakël, ku secili rrëmbeu nga një çmim. Pas spektaklit, Egzona si moderatore i ndau çmimet, ku...

Shpërthimi në Tonga, 500 herë më i fuqishëm se bomba atomike e Hiroshimës

Kombi i vogël ishullor i Tongës humbi një nga ishujt e tij më të vegjël, pasi një shpërthim gjigant vullkanik copëtoi tokën në copa...