E diel, 29 Nëntor, 2020
3 C
Tirana

Vota e emigrantëve me postë/ Manjani flet për skenarin që po përgatit qeveria Rama për zgjedhjet

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

28 Nëntori/ Presidenti rus, Vladimir Putin uron shqiptarët

Me rastin e 108-vjetorit të pavarësisë, Presidentit i Rusisë, Vladimir Putin, ka uruar shqiptarët përmes një telegrami urimi dërguar Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Në...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

Një ditë më parë, Rama tha se alternativa e vetme e votimit për emigrantët shqiptarë është me postë, por procesi ka vështirësi dhe kërkon kohë.

Propozimi i kreut të qeverisë ka ngjallur reagimin e ish-ministrit të Drejtësisë, Ylli Manjanit. Mjaft i revoltuar, ai thotë se spekulantët politikë janë palaço.

Manjani e cilëson si një maskaradë të pastër politike. Për të, kjo ide është e pakuptimtë dhe mbart rrezik të lartë.

Ish-ministri shton më tej se pa krijuar një sistem besimi elektoral brenda territorit, nuk mund të besohet në asnjë rrethanë vota që nuk dihet se si hidhet e transportohet nga jashtë vendit.

Statusi

Ideja e votimit nga jashtë Shqipërisë, kur ende nuk po besojmë votën që hidhet këtu brenda, me komisionerë, karta identiteti e mbikëqyrje njerëzore është shkatërrim total.

Spekulantët politikë se gjasme u dhimbsen emigrantët janë palaço! Janë po të njëjtët palaço që i përzunë nga vendi i tyre ata që emigruan.

I përzunë pa dhënë fare llogari. Palaço, fjala vjen tha se “ata po ikin jo për punë, po për të parë Cristiano Ronaldon”!!!

Tani duan t’u marrin mendtë me propagandë me shpresë që tu marrin dhe votën.

Dhe si duan tua marrin?
Me postë.
Me postën politike që administrojnë vetë.

Ti numërojnë me komisionet që stisin vetë. Dhe ti llogarisin në favor të pushtetit që kanë në dorë vetë.

Kjo është maskaradë e pastër politike. Tallje e rëndë si me ata që jetojnë andej e veçanërisht me këta që gdhihen e ngrysen këtu, nën sundim të plotë me liri e të drejta të kufizuara në ekstrem!

Lexo edhe :   Një vit nga tërmeti që shkundi vendin, Rama del me mesazhin e fuqishëm (VIDEO)

Beteja që po bëhet është që të sigurohet identifikim i plotë fizik e biometrik i çdo zgjedhësi në qendër votimi.

Lexo edhe :   Kuajt që tërheqin karrot elektorale dhe pandemia si shkop në rrota

Sunduesi thotë praktikisht “bëni ça të doni me votat këtu se unë shpallem mbret me postë”!!!

Ja, kaq banale është ideja e votës së emigrantëve për sundimtarin.

Personalisht mbetem në parim kundër një ideje të tillë, sado debat të ngjallë.

Njeriu merr pjesë politikisht në vendin ku jeton, punon e paguan taksa dhe jo ku aspiron e as ku ka jetuar më parë. Ky është rregulli bazë i pjesmarrjes demokratike në qeverisje.

Shteti ynë, megjithatë e ka pranuar që ata që kanë zgjedhur të mos jetojnë këtu të vijnë e të votojnë. Kaq.

Çdo gjë tjetër është spekulim i pastër, me qëllim thellësisht antidemokratik.

Të paktën hë për hë, ndoshta edhe për ca vite më pas, kjo ide është e pakuptimtë dhe mbart rrezik të lartë.

Pa krijuar një sistem besimi elektoral brenda territorit, nuk mund të besohet në asnjë rrethanë vota që nuk dihet se si hidhet e transportohet nga jashtë vendit.

Mbetem i bindur në këtë gjë!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...