E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
16 C
Tirana

“Virusi shpërndahet me ajrin”, Et’hem Ruka: Kujdesuni në ambientet e mbyllura

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Lehtësimi i masave të pandemisë, ka bërë që sheshet dhe dyqanet të mbushen me njerëz. Lokalet janë të mbushura me klientë, ku karriget janë të ngjitura njëra me tjetrën.

Shumica e njerëzve ecin rrugëve pa maska. Nga një monitorim i thjeshtë, vihet re se ata që po respektojnë masat janë kryesisht të moshuarit.

Lidhur me këtë çështje, një reagim ka ardhur nga Prof. Dr. Et’hem Ruka. Ai ka shpërndarë një material që qarkullon në media, lidhur me zhvillimet më të fundit të qarkullimit të koronavirusit.

237 shkencëtarë me reputacion ndërkombëtar, thonë se virusi i Covid-19 mund të përhapet me anë të ajrit, në një largësi më shumë se 2 m.

Thirrja që vjen ndaj OBSH-së është që të marrë parasysh këtë rekomandim, veçanërisht për mjediset e mbyllura.

Et’hem Ruka thotë se këto rekomandime të ardhura nga specialistët e fushës, duhet të na bëjnë më vigjilent, për tu mbrojtur në mjediset e mbyllura.

Statusi

237 SHKENCETARE TE DEGJUAR NJOFTOJNE EKSPERTET E SHENDETIT PUBLIK NE BOTE SE VIRUSI I COVID-19 SHPERNDAHET ME AJRIN NE NJE LARGESI ME SHUME SE 2 METRA!

Lexo edhe :   “Spektakël i pështirë”, Rama komenton gjobën ndaj Metës

237 shkencetare me reputacion nderkombetar thone se virusi i Covid-19 mund te perhapet me ane te ajrit ne nje largesi me shume se 2m.

Ata i kerkojne OBSH ta marre parasysh kete rekomandim vecanerisht per mjediset e mbyllura. Sipas tyre mjediset e brendshme publike duhet te aspirohen fuqimisht per te qarkulluar ajrin.

Koronavirusi si dhe viruset e tjere respiratore jane te pranishme ne pikezat mikroskopike me diameter deri ne 5 mikron qe dalin jashte me frymen e individit te infektuar.

Keto pikeza mund te qendrojne pezull me ore te tera dhe mund te thithen me frymemarrjen nga njerezit e shendetshem.

Lexo edhe :   Koronavirusi i përkeqëson shëndetin, trajneri i Kukësit niset drejt Turqisë

Keto rekomandime duhet te na nxitin per tu mbrojtur ne mjediset e mbyllura edhe pse mendojme se respektojme distancen fizike.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ndërron jetë legjenda argjentinase e futbollit, Diego Maradona

Një lajm i trishtë për botën e futbollit. Legjenda e Argjentinës, Diego Maradona ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare. Pak ditë më parë, ai i'u...

Ja pse dështojnë ligjet kundër duhanit në Ballkanin Perëndimor

Nga Nikola Gjorgjevic “Emerging Europe” Për shumicën e evropianëve perëndimorë, ditët dhe netët e shpenzuara restoranteve, bareve dhe klubeve të mbushura plot me tym, kanë...

Mbyllja e pjesshme e shkollave, Basha: Rama e ka humbur kontrollin ndaj Covid

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas njoftmit të Ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu se mësimi do të jetë i alternuar në...

Aksident i rëndë në Pukë, humb jetën zyrtari shkodran (Emri)

Një aksident i rëndë rrugor është regjistruar mesditën e kësaj të mërkure në qytetin e Pukës, ku ka humbur jetën Drejtori i Inspektoriatit të...

Atentati në Elbasan: Policia i vë prangat Vis “Korçarit” tek spitali ushtarak

Policia ka zbardhur ngjarjen e ndodhur mesditën e sotme në Elbasan, ku mbeti i plagosur Elvis Çausholli, i njohur me nofkën ''Korçari’’. Pas veprimeve hetimore,...