E shtunë, 26 Shtator, 2020
16 C
Tirana

Vijojnë protestat në SHBA

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Ndodh e papritura në emisionin “Përputhen”, konkurrenti largohet me urgjencë nga studio (VIDEO)

Çdo ditë emisioni "Përputhen” në Top Channel ofron shumë surpriza. Me plot të papritura ishte emisioni i djeshëm, ku një nga protagonistët e ka...

“Zhidro u qëllua me snajper”/ Artan Hoxha: Nëse do shpërthente tritoli, rrafshohej pallati

Gazetari Artan Hoxha ka zbardhur detaje të tjera nga ekzekutimi i Lefter Zhidros në Elbasan, nga forcat RENEA. Sipas gazetarit, nëse armatimi që 71-vjeçari kishte...

Protestuesit që kërkojnë t’i japin fund padrejtësisë racore pas vdekjes së një burri afrikano-amerikan ndërsa ishte ndaluar nga policia, do të dalin në rrugët e Uashingtonit për fundjavën e tretë me radhë.

Në Uashington, Departamenti i Policisë Metropolitane i Distriktit të Kolumbias tha të enjten se “demonstrime të shumta të Amendamentit të Parë” ishin caktuar për të shtunën dhe të dielën.

Zyrtarët thanë se nuk dinë sa protestues do të marrin pjesë, duke vërejtur se demonstratat nuk janë planifikuar nga një organizator kryesor.

Protestat që kërkuan drejtësi dhe reformim të sistemit shpërthyen në të gjithë Shtetet e Bashkuara pasi George Floyd vdiq në 25 Maj kur oficeri i bardhë Derek Chauvin i vendosi gjurin në qafë për gati nëntë minuta, ndërsa Floyd përgjërohej se nuk mund të merrte frymë, një nga vdekjet e shumta kjo në vitet e fundit, gjatë takimeve me policinë ose pas tyre.

Demonstratat u përhapën shpejt në qytete të mëdha në të gjithë botën, përfshirë Londrën, Parisin dhe Sidnein.

Të shtunën e kaluar (6 Qershor), mijëra njerëz protestuan në rrugët e Uashingtonit kundër brutalitetit të policisë, demonstrata më e madhe në kryeqytetin amerikan që nga vdekja e Floyd-it.

Zyrtarët thanë që shumë rrugë në qendër të Uashingtonit, përfshirë ato rreth Shtëpisë së Bardhë dhe Shëtitores Kombëtare, do të mbyllen me ndërprerje të shtunën dhe gjatë gjithë ditës së dielë.

Lexo edhe :   Rikthehen protestat në Minsk, shkak betimi i fshehtë i Lukashenkos

Familja e Floyd-id dhe udhëheqësi amerikan i të drejtave civile, Pastori Al Sharpton thanë në një kërkesë për leje të paraqitur kohët e fundit pranë Shërbimit Kombëtar të Parqeve se ishin duke planifikuar një demonstrim të madh për reformimin e drejtësisë penale në Uashington në fund të gushtit në 57 vjetorin e Marshimit drejt Uashingtonit.

Lexo edhe :   Sa armë bërthamore ka sot bota, dhe cilat shtete i zotërojnë ato

Marshimi historik drejt Uashingtonit për Punë dhe Liri ndodhi në 28 gusht 1963, duke tërhequr midis 200’000 dhe 300’000 njerëzve.

Marshimi prezantoi fjalimin e famshëm “Unë kam një ëndërr”, të Dr. Martin Luther King Jr në Memorialin e Linkolnit, gjatë të cilit ai tha: “Nuk do të ketë as pushim dhe as qetësi në Amerikë derisa afrikano-amerikanit t’i jepen të drejtat e tij të shtetësisë. Vorbullat e revoltës do të vazhdojnë të shkundin themelet e kombit tonë derisa të shfaqen ditët e ndritshme të drejtësisë”. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dyshohet për identitet të rremë, Gjykata e Pogradecit lë në burg afganin që transportonte klandestinë

Gjykata e Pogradecit ka lënë në burg afganin Rezo Agbari, i cili akuzohet për trafikim të emigrantëve të paligjshëm. Gjykata ka kërkuar se shenjat e...

Voltana Ademi reagon pas padisë së Këshillit Bashkiak: “Kam zbatuar detyrën me korrektësi”

Ditën e djeshme u ngrit një padi ndaj kryebashkiakes së Shkodrës, Voltana Ademi nga Këshilli Bashkiak në Shkodër për zëvendësimin dhe emërimin e anëtarëve...

Meta citon profesorin e njohur: Pa pjesëmarrjen e të rinjve demokracia do të mbetet e mangët

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka shpërndarë një analizë të profesorit të njohur Bajram Hysa për demokracinë, duke e cilësuar këtë analizë një apel për...

E bujshme, zbulohet lidhja e Fjolla Morinës me biznesmenin që e shoqëronte

Këngëtarja Fjolla Morina u arrestua pak ditë më parë në Morinë bashkë me dy personat që e shoqëronin, biznesmeni Fisnik Syla dhe shoferi Fitim...

Pezullohet nga detyra drejtori i Burgut të Beratit, merrte rryshfet për të liruar të burgosurit

Është pezulluar nga detyra drejtori i Burgut të Beratit, Hiqmet Këlliçi i cili akuzohet “për kryerjen e veprimeve arbitrare”. Këlliçi nuk i raportonte sjelljet e...