Stil

VIDEO/ Tigri i rrallë vret partneren në ditën e parë të takimit


               Publikuar në : 21:10 - 10/02/19 lm

ZSL London Zoo njihet si kopshti zoologjik më i madh shkencor në botë. Në këtë kopsht zoologjik bëhen eksperimente të ndryshme dhe pa frikë mund të gjesh kafshët më të rralla në botë.

Por stafi i shkencëtarëve dhe mirëmbajtësve të këtij kopshti është shumë i mërzitur pas ngjarjes së fundit.

Shkencëtarët kishin vendosur që të shumonin tigrat e rrallë Sumtran. Në kopsht ishte vetëm tigresha Melati e cila vetëm disa ditë më pare kishte lindur një këlysh.

“CNN” shkruan se menjëherë pas lindjes stafi kishte huazuar tigrin Asim për t’i çiftëzuar. Asim është një tigër  mashkull 7 vjeçar, i cili kishte ardhur në kopshtin zoologjik (ZSL) vetëm 10 ditë më parë.

Stafi i kopshtit fillimisht i kishin vendosur dy tigrat pranë njeri tjetrit por të ndarë nga një rrjetë teli në mes, që të mos sulmonin njëri-tjetrin por të miqësoheshin.

Por në momentin që ata vendosin që t’i fusin në një kafaz dhe të çiftëzohen, Tigri Asim sulmoi dhe vrau tigreshën Melati.

Asim u zhvendos në ZSL London Zoo si pjesë e programit mbarështues mbarë evropian të mbarështimit dhe shpresohej që dy tigrat do të ishin në gjendje krijonin pasardhës“. TIRANA TODAY


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT