E mërkurë, 23 Shtator, 2020
24 C
Tirana

Lufta III? Irani publikon hambarët nëntokësorë të mbushur dingas me raketa (video)

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...

Bilanci/ Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë humbur...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Mediat iraniane kanë transmetuar pamje të reja nga tunelet e nëndheshme, të mbushura me raketa bërthamore dhe njësi raketahedhëse.

Irani ka kërcënuar Perëndimin se do të vazhdojë me programin e raketave, pavarësisht kundërshtimeve.

Raketat e reja të Iranit u prezantuan nga zyrtarët e lartë ushtarakë. Video e xhiruar tregon fabrikën nëntokësore, ku shihen qartë shumë raketa balistike.

Objekti u përshkrua nga mediat iraniane si një “qytet nëntokësor” dhe madhësia e tij duket të jetë mjaft mbresëlënëse. Video tregon korridore të gjera, të mbushura me pjesë të ndryshme të raketave, duke përfshirë kokat e mbushjes, të gjitha në faza të ndryshme të montimit.

Video gjithashtu tregon punëtorët që përmbushin detyrat, nga më e thjeshta deri në rregullimin e disa pajisjeve të vogla elektronike, të cilat mendohet të jenë pjesë të sistemit udhëzues të raketave.

Raketa e re, e quajtur Dezful, thuhet të jetë një version i përmirësuar i raketës balistike Zolfaghar. Irani pretendon se këto raketa arrijnë një distancë prej 1,000 km dhe se kanë “dyfishin” e fuqisë shkatërruese.

Mediat iraniane kanë publikuar gjithashtu pamjet e testeve të raketave të reja, që thuhet se kanë qenë të suksesshme.

Duke shfaqur këtë strukturë të prodhimit të raketave në galeritë nëntokësore, jemi të bindur se  është një përgjigje e duhur për perëndimorët, të cilët mendojnë se mund të na ndalojnë nga arritja e qëllimeve tona përmes sanksioneve dhe kërcënimeve,” tha gjatë prezantimit, komandanti i Gardës Revolucionare të Iranit gjeneral major Mohammad Ali Jafari.

Video e publikuar erdhi si përgjigje ndaj deklaratës së Këshillit të BE-së. Blloku tha se ishte i shqetësuar nga “aktiviteti i prodhimit të raketave balistike” nga ana e Teheranit, duke i bërë thirrje vendit islamik të “përmbahej”.

Deklarata e BE erdhi pak pasi Teherani hodhi një raketë të re në det të hapur, për të cilën u tha se kishte një rreze prej më shumë se 1.350 kilometrash. Ndërsa programi i raketave të Iranit është kritikuar në mënyrë të përsëritur nga Perëndimi, Teherani pohon se ka vetëm qëllime mbrojtëse dhe se ndalimi i këtij aktiviteti nuk diskutohet me Perëndimin. TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pas 40 vitesh/ Vrasësi i John Lennon i kërkon falje gruas së këngëtarit

Mark Chapman, autori i vrasjes së këngëtarit të njohur, John Lennon, i ka kërkuar falje bashkëshortes së të ndjerit 40 vite pas krimit. Gjykata i...

75 vjet OKB: Pavarësisht dobësive, mbetet ende e domosdoshme për botën

Nga Michael Hirsh “Foreign Policy” Mbledhja vjetore e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara do të jetë veçanërisht e çuditshme këtë vit, me fjalimet...

Rikthehen protestat në Minsk, shkak betimi i fshehtë i Lukashenkos

Betimi i fshehtë i Aleksandër Lukashenkos si President i Bjellorusisë ka rikthyer protestat masivë në vend. Mijëra qytetarë dolën në rrugët e Minskut për të...

Menaxhimi i pandemisë, Basha gati propozimin e dytë për qeverinë

Kreu i PD-së, Lulzim Basha shprehet se do të paraqesin një plan të dytë për menaxhimin e situatës së pandemisë. Sipas liderit të opozitës, situata...

Përplasi me makinë dhe futi nën rrota gruan e kushëririt, Hilë Simoni: Ishte aksidentale

Gjykata e Shkodrës ka caktuar masën “Arrest me burg” për 50-vjeçarin Hilë Simoni, i cili akuzohet se përplasi me makinë gruan e kushëririt të...