E enjte, 2 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Video/ Tensione në det mes Britanisë dhe Francës, përplasen anijet e dy vendeve

Pas Brexit, janë rritur tensionet në det mes Britanisë së Madhe dhe Francës për të drejtën e peshkimit, pasi një peshkarexhë franceze ka përplasur një varkë britanike dhe më pas e ndjek atë pranë Xhersit.

Dailymail ka siguruar pamje nga momenti kur barka “Lasgot” goditi një barkë britanike duke e detyruar që të kthehet.

Barka “Lasgot” u shpejtua ndërsa vrapoi drejt anijes në Britaninë e Madhe para se ta binte në det dhe ta detyronte të kthehej në portin St Helier.

Ai erdhi ndërsa anijet e vogla vonuan anijen e mallrave Commodore Goodwill të linte marinën, duke e ndaluar atë të merrte furnizime për ishullin.

Peshkatarët francezë thanë se ishin gati të rimarrin betejën e Trafalgar ndërsa zbritën në port këtë mëngjes.

Unë kam furnizuar me karburant anijen, ne jemi gati të rimarrim Betejën e Trafalgar,”-tha Jean-Claude La Vaullée, kapiten i Le Cach. Peshkatari i Xhersit Josh Dearing e përshkroi portin këtë mëngjes si ”një pushtim”.

Ndërkohë, Franca dërgoi dy barka për t’u përballur me dy anije luftarake të Marinës Mbretërore në Channel për të takuar dy anije luftarake të Marinës Mbretërore pasi BE akuzon ishullin për shkeljen e ligjit të Brexit. Anijet franceze u ndalën para se të hynin në ujërat angleze dhe qëndruan në distancë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Haklaj plas ‘bombën’: Noka do tentojë të pushtojë selinë e PD më 12 dhjetor

Ish-kryetari i PD-së në Tropojë, Azgan Haklaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë teksa ka thënë se Flamur Noka po përgatit strukturat për të...

Tensionet Rusi-Ukrainë, Lavrov dhe Blinken takim ‘kokë më kokë’

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov, u takuan të enjten në Stokholm, Suedi, mes shqetësimeve në rritje...

Nëse “Foltorja” është demokraci, atëherë PD e meriton Berisha&Bashën

Nga: Ben Andoni Nëse në fillim njerëzit e PD-së mundoheshin të gjenin atë të veçantën dhe mënyrën sesi do të mbrohej Berisha me etiketimin “Non...

Ben Blushi dorëhiqet nga drejtimi i “Top Channel”

Ben Blushi ka dhënë dorëheqjen nga "Top Channel", media e njohur të cilën e drejtonte prej katër vitesh. Nga sot ai nuk është më...

Komiteti Teknik publikon masat e reja, çfarë do ndodhë nga 4 janari

Pas rritjes së rasteve dhe shtrirjes së madhe në mbarë botën si pasojë e variantit Omicron, Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur që të...