E mërkurë, 20 Janar, 2021
2 C
Tirana

VIDEO/ Shkupi “pushtohet” nga flamujt shqiptarë një ditë para nisjes së votimeve

Maqedonia e Veriut po mban sot fazën e dytë të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Ditën e sotme do të lejohen të votojnë vetëm të burgosurit dhe ata që vuajnë nga sëmundje kronike.

Mirëpo vetëm një ditë para fillimit të votimeve, qindra shqiptarë kanë mbushur rrugët e Shkupit në një manifestim duke mbajtur flamujt kuqezi në duar.

Ky manifestim vjen si një protestë ndaj Zoran Zaev, i cili kandidon sërish për postin e kryeministrit. Pak ditë më parë, një përgjim i tij u publikua në mediat maqedonase ku ai ofendonte shqiptarët.

Gjithashtu ai është shprehur disa herë publikisht kundër faktit, që si kryeministër i Maqedonisë së Veriut të zgjidhet një shqiptar.

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoninë e Veriut po zhvillohen, pasi Zaev dha dorëheqjen në muajin tetor të vitit të kaluar, kur vendit fqinj iu mohua hapja e negociatave.

Deri më tani, në krye të Maqedonisë së Veriut ka qëndruar një qeveri e përkohshme teknike.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Gol i “çmendur” në Angli, portieri shënon nga porta në portë

Portieri i Njuport, Tom King, në Ligën e Dytë angleze, ka shënuar një gol të çmendur ditën e sotme, që po bën xhiron e...

Vr*sja e Santos, dëshmitari: Ekzekutori më drejtoi armën, polici u fsheh

Në grahmat e fundit, bankieri përpiqet me sa mundet ti largohet rrezes së armës siç duket nga kamerat e sigurisë. Por, vrasësi dukej një...

Polemikat për WhatsApp dhe frika për privatësinë e të dhënave

Shumë përdorues e braktisën WhatsApp-in, pasi ai e ndryshoi politikën e tij të privatësisë. Shqetësimet se të dhënat e tyre mund të përfundojnë në...

Zhdukja e biznesmenit italian, gazetarja tregon bisedën me partneren shqiptare

Gazetarja Klodiana Lala ka rrëfyer se vetë ajo ka folur me partneren e biznesmenit të zhdukur italian, Davide Pecorelli. E ftuar në “Open”, Lala u...

Sondazhi/ Opozita fiton Tiranën më 25 Prill, PD rritje krahasuar me 2017-ën

Opozita e Bashkuar del fituese në zgjedhjet e 25 Prillit sa i përket qarkut të Tiranës. Ky është rezultati i sondazhit të parë  të “Notto...