E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

VIDEO/Krisje e thellë mes aleatëve, nëndetëse bërthamore për Australinë

SHBA dhe Britania e Madhe do të ndihmojnë Australinë, të ndërtojë nëndetëse bërthamore, një pakt që do të përfshijë bashkëpunim të ngushtë në luftën kibernetike dhe përdorimin e inteligjencës artificiale. Marrëveshja e njohur si ‘Aukus’, nënkupton një aleancë edhe më të ngushtë midis vendeve mike.

Australianët, pasi të krijohen ‘automjetet nënujore’, do të jenë në gjendje të rrisin mbikqyrjen, patrullimet dhe forcën në ujërat e mbushura me njerëz. Ky veprim zemëroi Francën, e cila tha se ishte “goditur me thikë pas shpine”, ndërsa Kina akuzoi tre fuqitë se kishin një “mentalitet të Luftës së Ftohtë”.

Pakti ka shtuar frikën, se mund të provokojë Kinën në një luftë. ‘Aukus’ po shihet gjerësisht si një përpjekje për të kundërshtuar ndikimin e Pekinit në Detin e kontestuar të Kinës Jugore.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...